Afganistan'da Güzellik Salonları Kapanıyor! 60 Bin Kişi İşsiz Kalacak!

Taliban'ın Afganistan'da iktidara gelmesinin ardından kadınlara yönelik yaptırımlar giderek artarken, güzellik salonlarının kapanması kararı 60 bin kişinin işsiz kalmasına neden olacak. 

 

Taliban'ın Afganistan'da iktidara gelmesinin ardından kadınlara yönelik yaptırımlar giderek artarken, güzellik salonlarının kapanması kararı 60 bin kişinin işsiz kalmasına neden olacak. Taliban'ın Afganistan'da iktidara gelmesinin ardından kadınlara yönelik yaptırımlar giderek artarken, güzellik salonlarının kapanması kararı 60 bin kişinin işsiz kalmasına neden olacak. 

 

NTV'de yer alan habere göre, Afganistan'da Taliban yönetiminin güzellik salonlarının kapatılması için verdiği süre doldu. Bu salonların kapatılmasıyla on binlerce kadının işsiz kalacağına dikkat çekiliyor. Güzellik salonları kapatıldı. Dükkanlar boşaltıldı. Afganistan'da Taliban yönetiminin  güzellik salonlarının kapatılması için verdiği bir aylık  süre doldu. Sürenin dolmasıyla dükkanlar kapatıldı. Kepenk kapatan dükkanların sayısının 12 bini bulduğu belirtiliyor. 60 binden fazla kadının işsiz kaldığı tahmin ediliyor. 2021'de iktidarı ele geçiren Taliban, daha önce de kadınların toplumdaki rolünü kısıtlayan adımlar atmıştı. Kadınlara başlarını kapatma ve kapalı kıyafetler giyme zorunluluğu getirilmişti. Afgan kadınların birleşmiş milletler ve sivil toplum kuruluşlarında çalışmaları da yasaklanmıştı. Devlet dairelerinde çalışan kadınlar da işten çıkarılmıştı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin geçen hafta hazırladığı rapora göre kadın hakları konusunda Afganistan en kötü karneye sahip ülkelerden biri. Birleşmiş Milletler'e göre Taliban'ın iktidarda olduğu 22 ayda ülkede kadın-erkek eşitliğinin giderek kötüleşti.