Cilde Zarar Veren 8 Besin Nedir?

Bazı besinler cildinizi sağlıklı, temiz ve parlak gözükmesine sebep olurken, bazı besinler de cildinizin cansız, kuru, kırışık ve akne eğilimli olmasına sebep olabilir. Peki cilt sağlığınızı ve görünüşünüzü kötü yönde etkileyebilecek besinler nelerdir? Cevabı haberimizde...

 

1-Şeker

İnce rafine veya ilave formda şeker cildinizi kötü yönde etkileyecek bir gıdadır. Cildinizi pürüzsüz ve diri tutan bir protein olan kolajene, şeker sayesinde zarar vermiş olursunuz. Ayrıca şeker yüksek asit içerdiğinden akne oluşumuna neden olur. Aynaya baktığınızda cansız bir cilt ile karşı karşıya kalırsanız şeker azaltmayı hatta kesmeyi düşünebilirsiniz.

seker


2-Rafine tahıllar

Rafine tahıllar kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Rafine tahıllar yerine kabak, tatlı patates gibi nişastalı sebzeleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu sebzeler cilt tonunuzu arttıran A vitamini, C vitamini, potasyum ve su bakımından oldukça zengindir.

kahvaltı

3-Fast Food 

Fast food, cildinize ciddi anlamda zarar verecek malzemelerle doludur. Bunlar arasında trans yağlar, doymuş yağlar, gıda boyaları, kimyasallar, tuz ve şeker vardır. Bunları tükettiğinizde akne, kırışıklık ve cilt kuruluğu problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

hamburger

4-Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri her ne kadar iyot bakımından zengin olması sağlığınız açısından iyi olsa da akneye neden olabilir. bu yüzden kabuklu deniz ürünlerini ayda bir veya iki kez tüketmeye dikkat edin.

denızurunlerı

5-Yapay tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar birçok kimyasal içerir. Cildinizde çok fazla sivilce çıkmasına neden olabilir. yapay tatlandırıcılarından uzak durarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

tatlandırıcı


6-Sütlü çikolata

Bitter çikolatanın faydası oldukça fazlayken sütlü çikolata cildinizi mahvedebilir ve cildinizin sivilcelenmesine neden olur. Bitter çikolatasını hayatınızda önemli bir yere koyarsanız hem çikolata ihtiyacınızı karşılamış olursunuz hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.

cıkolata

 

7-İşlenmiş gıdalar

İşlenmiş tüm gıdalar genellikle cildi kurutan ilave tuz içerir. Tuz, hücrelerdeki suyu emerek kuruluğa neden olabilir. Mümkün olduğu kadar taze gıdaları tercih edin. Konserve gibi işlenmiş gıdalar satın alırsanız mutlaka şeker içeriğini kontrol edin.

ıslenmıset


8-İşlenmiş yağlar

Çerezlerde, cipslerde, bazı konserve yiyeceklerde ve soslarda bulunan işlenmiş yağlar, sağlıksız bir şekilde işlenmiştir. Bu gibi yağlar gözeneklerinizi tıkayabilir ve iltihaba sebep olabilir. Olabildiğince işlenmiş yağlardan uzak durun.

domates

 Etiketler: