Dubai'nin Yeni Sıradışı Projesi! 72 Kilometre Uzunluğunda Mangrov Ormanı Oluşturmak!

Yapay adalar ve çöl ortasında kayak merkezleri inşa etmek gibi sıra dışı projeleriyle ünlenen Dubai şimdi sahilin hemen açığında bataklıkta büyüyebilen Hindistan sakız ağıcından 100 milyon adet dikerek küresel ısınmayla mücadelede yeni bir sayfa açmayı amaçlıyor. Elbette bu projenin yeni bir turistik çekim oluşturması hedefini de gizlemiyor.

 

Fenoreporter - Dış Haberler Servisi

 

Körfez ülkeleri gelir kaynaklarını çeşitlendirerek yoğun bir biçimde petrol sonrası döneme hazırlanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük kenti olan Dubai, lüks eşya ve yeni teknolojiler turizmi için en vazgeçilmez adreslerin ilk sıralarında yer alıyor.

 

Ancak Dubai bugünkü konumuyla yetinmeye niyetli değil: Küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için devasa projeler geliştirmeye devam ediyor. Bunlardan biri de,  “Dubai Mangroves” adı verilen ve dünyanın en iddalı kıyıları yeniden canlandırma projesi olarak tanımlanan girişim. Proje sahilin hemen açığında 72 kilometre boyunca “Mangrov” ormanı oluşturmayı öngörüyor.

 

“Mangrov” ormanlarının özelliği yoğun bir bitki örtüsünü barındırması, tuzlu sularda ve bataklıklarda da yetişebilmesi. Dubai ayrıca “Mangrov” ormanının suların yükselmesine karşı bir set veya tampon olacağını da belirtiyor. Buda sahil kentlerini korumak için ideal bir önlem demek olacak.