Pandemi Diş Sağlığını Olumsuz Etkiledi!

Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederken yeni ülkeyi ilk tanıyan devlet Türkiye oldu. 

 

Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederken yeni ülkeyi ilk tanıyan devlet Türkiye oldu. Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederken yeni ülkeyi ilk tanıyan devlet Türkiye oldu. 

 

Haberler'in haberine göre; Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan etti. Dünyadaki Türkleri birleştirmeyi hedefleyen Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan ülke ise Türkiye oldu. Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki temsilciğinin açılışına ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan katıldı. Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederek, Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak adına çalışma başlattı. Bu kapsamda Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu.

 

 

ANKARA'DA TEMSİLCİLİK AÇTILAR

 

Türk dünyasını yeniden buluşturmayı hedefleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'deki çalışmaları kapsamında ilk temsilciliğini Ankara Beştepe'de açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan yaptı. Talibov ve Arslan açılış nedeniyle bir takım değerlendirmelerde de bulundu.

 

İLK TANIYAN ÜLKE TÜRKİYE

 

İki ülke arasında ileriki süreçte ticari ve siyasi anlaşmaların yapılması bekleniyor. Ülke, Türkiye'nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacak.

 

goyce zengezur turk cumhuriyeti kuruldu

 

''MİLLETİM ADINA GURUR DUYUYORUM''

 

Açılış kapsamında ilk olarak söz alan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başşehri Ankara'da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz" dedi.

 

"40 YILDAN BU YANA HAZIRLIK YAPIYORUZ"

 

Törende konuşan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ise, "40 yıllık bir hazırlık. Yine 44 günlük bir savaştan sonra, tabii mücadele ruhunu içinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandıEtiketler: