Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Atama Ve İşe Alım Müjdesi! 42.500 Yeni Atama Yapılacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada atama bekleyen sağlık personeline müjdeli bir haber verirken, 42.500 yeni atamanın yapılacağını duyurdu. Peki atama şartları neler? Nasıl başvuru yapılacak? Cevaplar haberimizde..

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada atama bekleyen sağlık personeline müjdeli bir haber verirken, 42.500 yeni atamanın yapılacağını duyurdu. Peki atama şartları neler? Nasıl başvuru yapılacak? Cevaplar haberimizde.. 

 

Habertürk'te yer alan habere göre; Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere 85 bin personel alımı yapılacağı müjdelenmişti. Sağlık Bakanlığı personel alımı, İŞKUR ve ÖSYM ile koordineli olarak gerçekleştirilecek. İlk etapta 42 bin 500 sağlık personeli alınacağını duyuran Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı personel alımı Başvuru Kılavuları'nın İŞKUR'a, tercih kılavuzunu hazırlamak üzere listelerin ÖSYM'ye gönderdiğini duyurdu. Gelişmenin ardından "Sağlık Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak, tercih kılavuzu yayınlandı mı, kadro dağılımı belli oldu mu ve başvuru şartları neler?" araştırmaları hız kazandı. İşte, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son dakika açıklaması…

 

BAKAN KOCA'DAN SON DAKİKA SAĞLIK PERSONELİ ALIMI AÇIKLAMASI!

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda personel alımı için, "31.183'ü sözleşmeli personel, 11.317'si sürekli işçi olmak üzere, 85.000 yeni çalışma arkadaşından ilk etapta 42.500'ünün alımı için dün Başvuru Kılavuzları İŞKUR'A, tercih kılavuzu hazırlanmak üzere listeler ÖSYM'ye gönderildi. Hepimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK, ŞARTLARI NELERDİR?

 

Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı başvuru tarihleri, şartları, kadro ve branş dağılımı Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanacak başvuru kılavuzunda yer alacak. 85 bin kadrodan ilk etapta 42 bin 500 personelin alımı gerçekleştirilecek.

 

"DOĞRUDAN ATAMA YAPACAĞIZ”

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde, "11 bin 317 sürekli işçi alımı için de İŞKUR'a listelerimizi gönderiyoruz. Toplamda ilk etapta 42 bin 500 kişi alacağız. Mülakat yapmaksızın doğrudan atama yapacağız. Hemen ardından ikinci etap ilanına çıkılacak. Ayrıca kurum içi ve açıktan 4 bin 924 sözleşmeli atama çalışmalarımız sürüyor. En geç Ocak ayında ilana çıkacağız” ifadelerini kullanmıştı.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI KADRO - BRANŞ DAĞILIMI BELLİ OLDU MU?

 

31.183’ü sözleşmeli personel, 11.317’si sürekli işçi olmak üzere, 85.000 yeni çalışma arkadaşından ilk etapta 42.500’ünün alımı yapılacak. Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı branş dağılımı hakkında henüz resmi bir açıklama gelmedi. Daha önce Resmi Gazete'de yayımlanan 27 bin personel alımı Cumhurbaşkanlığı kararı ise şu şekildeydi;

 

Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında, sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2022 yılının sonuna kadar uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 bin olarak tespit edildi. Karara göre; 2022 yıl sonuna kadar 19 bin 694 uzman doktor, 7 bin 114 doktor, 147 ebe, 38 sağlık memuru, 3 hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknikeri sözleşmeli olarak istihdam edilecek.