Erkan Petekkaya Cannes Film Festivali'nde Hırsız Yakaladı!

Türk devletlerinin resmi dilinin Türkçe olmasıyla anılan Türk Dil Bayramı'nın 742. yılı Türk Dil Kurumu'nun yaptığı duyuru ile kutlanmaya başladı. 

 

Türk devletlerinin resmi dilinin Türkçe olmasıyla anılan Türk Dil Bayramı'nın 742. yılı Türk Dil Kurumu'nun yaptığı duyuru ile kutlanmaya başladı. Türk milletinin devlet dilinin Türkçe olmasını temsil eden Türk Dil Bayramı'nın 742. yılı Türk Dil Kurumu'nun yaptığı duyuru ile kutlanmaya başladı. 

 

TDK'dan yapılan açıklamada Türk Dil Bayramı'nın 742. yıl dönümü için "Binlerce yıllık tarihi ile Türk dili, millî kültürümüzün ortak ifade aracıdır, kutsal bir mirastır. Karamanoğlu Mehmet Bey’in 13 Mayıs 1277 tarihindeki “Şimden gerü hiç kimesne kapuda ve dîvânda ve mecâlis ve seyrânda Türkî dilinden gayrı dil söylemeyeler.” fermanı, Türkçenin devlet dili olması, gelişmesi ve gelecek nesillere nakledilebilmesinde önemli bir yer teşkil etmektedir. 742 yıl önce yaşanan bu tarihî hadise Türk Dil Bayramı adıyla kutlanmaktadır. Türk Dil Bayramı’nın 742. yılı bütün milletimize kutlu olsun" ifadeleri kullanıldı. 

 

 Etiketler: