5 Üniversite Avrupa'nın İlk 200 Üniversitesi Arasına Girdi!

ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Avrupa'nın en iyi 200 üniversitesi arasına girdi. 

 

ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Avrupa'nın en iyi 200 üniversitesi arasına girdi. ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Avrupa'nın en iyi 200 üniversitesi arasına girdi. 

 

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Avrupa'da yer alan 42 ülkede bulunan üniversitelerin çeşitli koşul ve olanakları dikkate alınarak yapılan sıralamada Türkiye'den 5 üniversite ilk 200 arasına girdi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin üniversitelerinin değerlendirildiği 'Dünya Üniversiteleri Sıralaması: Avrupa 2024'te, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nin ilk 200'e girdiğini açıkladı. Bu yıl ilk defa gerçekleştirilen değerlendirmede; ODTÜ, İTÜ, Koç, Bilkent ve Boğaziçi üniversiteleri ilk 200'e girdi. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, İngiltere merkezli bir yükseköğretim derecelendirme kuruluşu olan Quacquarelli Symond (QS), Avrupa Konseyi'ne üye 42 ülkedeki 688 üniversitenin değerlendirildiği 'Dünya Üniversiteleri Sıralaması: Avrupa 2024' listesini yayımladı. QS'in; küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaştırma ve istihdam gibi kriterleri esas alarak oluşturduğu listeye Türkiye'den 72 üniversite dahil edildi. Türkiye, Birleşik Krallık'tan sonra değerlendirmede en fazla üniversite ile temsil edilen 2'nci ülke oldu. Listedeki 'Avrupa Geneli' sıralamasında ODTÜ 124'üncü, İTÜ 138'inci, Koç Üniversitesi 174'üncü, Bilkent Üniversitesi 178'inci, Boğaziçi Üniversitesi 199'uncu olarak yer aldı. Sabancı, Hacettepe, İstanbul, Gazi, Ankara, Yıldız Teknik, Ege, İstanbul Gelişim, Abdullah Gül, Galatasaray, Marmara, Çankaya, İstanbul Bilgi ve Dokuz Eylül üniversiteleri ise ilk 500 içerisinde yer aldı.

 

İŞVERENLER EN ÇOK ODTÜ'YÜ TANIYOR

 

QS'in uluslararası işverenler arasında tanınırlık açısından yaptığı değerlendirmeyi yansıtan 'işveren itibari' göstergesinde ODTÜ, 34'üncü olarak dünyada işverenler tarafından en çok tanınan Türk üniversitesi oldu. ODTÜ'yü, 37'inci sırayla İTÜ ve 42'nci sırayla Boğaziçi Üniversitesi takip etti. İstihdam sonuçları göstergesinde ise Boğaziçi Üniversitesi 33'üncü sırada yer alırken, İstanbul Üniversitesi 62'nci sırada bulundu. Sürdürülebilirlik alanında ise ODTÜ, 47'nci sırada yer aldı.Etiketler: