CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kurultay'da Aday Olacak Mı?

Dermatoloji Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin yaptığı açıklamada cilt lekelerinin tedavisi hakkında bilgiler verirken, sağlıklı bir cilde sahip olmanın püf noktalarını anlattı.

 

Dermatoloji Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin yaptığı açıklamada cilt lekelerinin tedavisi hakkında bilgiler verirken, sağlıklı bir cilde sahip olmanın püf noktalarını anlattı. Dermatoloji Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin yaptığı açıklamada cilt lekelerinin tedavisi hakkında bilgiler verirken, sağlıklı bir cilde sahip olmanın püf noktalarını anlattı. Çeşitli sebeplerle ciltte oluşan lekelerden kurtulmanın yollarını açıklayan Dermatoloji Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, sağlıklı bir cilde sahip olmanın püf noktalarını anlattı.

 

GÜNEŞ KORUYUCU VE SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

 

Cilt lekelerinin genetik faktörler, doğum kontrol hapları ve sivilce tedavisinde kullanılan bazı haplar, düzenli güneş koruyucu kullanmamak, tiroid gibi bazı endokrin hastalıklar, gebelik gibi hormonal değişikliklerin izlendiği süreçler veya peeling, lazer, çeşitli tüy alma yöntemleri sonrasında gerekli deri bakımının yapılmaması gibi bir çok sebeple oluştuğunu, son yıllarda sık karşılaşılan problemlerden biri haline geldiğini söyleyen Dermatoloji Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, bu noktada başta güneş koruyucu, leke açıcı serum veya kremler ve uygun hastalarda leke mezoterapileri, enzimatik peelingler ve lazerlerin kullanılmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Ayrıca deride inflamasyonu arttırarak lekeyi tetikleyebileceği için karbonhidrattan kaçınarak sağlıklı beslenmenin de önemine dikkat çekti.

 

AGRESİF TEDAVİ YÖNTEMLERİNDEN HER ZAMAN KAÇININ

 

Lekenin cinsine, yerleşimine, nedenine göre farklı tedaviler uygulandığını hatırlatan Sezgin, "Topikal ürünler, mezoterapi, Prp, peeling, lazer kullanılabilir. Kimi zaman leke olarak adlandırılan renk değişikliği ben, yağ beni, çil gibi lekeden farklı olabilir. Bu durumlarda daha farklı tedaviler gerekebilir. Bunların ayırt edilmesi için renk değişikliğinin öncelikle dermatoloji (cildiye) uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir" dedi. Leke tedavi sürecinde agresif tedavi yöntemlerinden uzak durulmasını hassasiyetle öneren Sezgin, birden hızlıca soyan, kabuklayan tedavilerden kaçınılması gerektiğini söyledi. Sezgin, "Tedavi sonrasında da kişinin aynı önemi göstermesi, dikkatli güneş koruyucu kullanımına ve agresif cilt işlemlerinden kaçınmaya devam etmesinin önemli olduğunu unutmaması gerekmektedir" şeklinde konuştu.