Dünyanın En Heyecan Verici Seyahat Rotaları! Listede Türkiye Var Mı?

Bilim, keşif ve araştırma dergisi National Geographic, 2024’ün en heyecan verici seyahat rotalarını listedi.

 

1888 yılında kurulan bilim, keşif ve araştırma dergisi National Geographic, '2024’te Ziyaret Edilecek En Heyecan Verici 30 Destinasyon' isimli bir liste yayımladı. Peki, 2024’ün en heyecan verici seyahat rotaları arasında Türkiye'den bir yer var mı?

 

Bu destinasyonlardan 14’ü Avrupa kıtasında bulunuyor. Hem Afrika hem de Asya 3 heyecan verici seyahat rotasıyla listede. Son olarak Afrika’dan 9 ve Avustralya’dan da 1 bölge National Geographic’e göre yeni yılda mutlaka görülmesi gereken heyecan verici yerler içerisinde yer alıyor.

 

Arnavutluk, National Geographic en heyecan verici seyahat rotaları 2024 listesinin Avrupa seçkisinde dikkat çeken ülkeler arasında bulunuyor. National Geographic’e göre ilgi çekici tarihi, farklı kültürlere olan yakınlığı ve giderek artan turizm yatırımları Arnavutluk’u 2024’ün en heyecan verici seyahat güzergahlarından biri haline getiriyor. Gezginlere muhteşem doğa manzaraları sunarak yaban hayatına yakından tanıklık etme fırsatı veren Arnavutluk Alpleri ise bu heyecan verici destinasyonun en dikkat çekici unsurları arasında yer alıyor.

 

Dergiye göre Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast, Avrupa’daki en heyecan verici seyahat rotalarından biri. Ülkenin en büyük ve kalabalık şehri olan Belfast 2021 yılında UNESCO Müzik Şehri olarak listelenmişti. Bununla birlikte kadim geçmişin izlerini taşıyan çok sayıda tarihi yapıya ve onlarca kültür hazinesine ev sahipliği yapıyor. Eşsiz yemekleri ve büyüleyici doğal güzellikleri, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesini de 2024’ün en heyecan verici seyahat rotalarından birine dönüştürüyor.

 

National Geographic en heyecan verici seyahat rotaları 2024 Avrupa seçkisinin tamamı ise şu şekilde:

 

Arnavut Alpleri, Arnavutluk Belfast, Kuzey İrlanda Emilia-Romagna, İtalya Trenle Avrupa Galloway ve Güney Ayrshire, İskoçya Nordland, Norveç, Kuzey Yorkshire, İngiltere Pompei, İtalya Saimaa, Finlandiya Tartu, Estonya Valetta, Malta Galler Vahşi Atlantik Yolu, İrlanda Şili’deki Atacama Çölü de 2024’te Ziyaret Edilecek En Heyecan Verici 30 Destinasyon listesinde yer alıyor. ABD merkezli dergiye göre gezegenimizin en kurak yerlerinden biri olan bu sıra dışı çöl, ziyaretçilerine yılın belli bir döneminde oldukça ilginç doğa manzaraları sunuyor. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden New York yalnızca ABD’nin değil, tüm kıtanın en heyecan veren seyahat rotalarından biri.

 

National Geographic en heyecan verici seyahat rotaları 2024 Amerika seçkisinin tamamı ise şu şekilde:

 

Atacama Çölü, Şili Lima, Peru New York, ABD Miami, Florida, ABD Dominika, Nova Scotia, Kanada Teksas, ABD Yucatán, Meksika Iberá, Arjantin, Ruanda’daki Akagera Ulusal Parkı, Madagaskar’daki Andrefana Kuru Ormanları ve Sierra Leone listenin Afrika seçkisindeki heyecan verici seyahat rotaları. Nat Geo’ya göre Sierra Leone, 2024te turizm açısından dikkat çeken bir ülke haline gelecek. Listede yer alan diğer Afrika bölgeleri ise vahşi yaşamın en net şekilde izlenebileceği heyecan verici bölgelerden. Bununla birlikte derginin Afrika seçkisinde yer alan destinasyonlar, son dönemde artan turizm yatırımlarıyla da ön plana çıkıyor.

 

National Geographic’e göre binlerce yıllık geçmişin izlerini taşıyan Çin’in Şian şehri 2024 yılında mutlaka görülmesi gereken destinasyonlar içerisinde yer alıyor. Sikkim, Hindistan Tainan, Tayvan Şian, Çin, Gezginler için heyecan verici seyahat rotaları listesinin son üyesi ise Avustralya’daki Victoria eyaleti. National Geographic’e göre bölgenin en dikkat çekici unsuru ise eşsiz kaplıcaları.Etiketler: