Fatih Solak'tan Kariyerine Ve Gündeme Dair Önemli Açıklamalar! Benim İçin İyi Müzik Kötü Müzik Var! Gülşen Yok!

Son dönemde Sezen Aksu'nun Rüya şarkısına yaptığı coverla geniş kitlelerin beğenisini kazanan şarkıcı Fatih Solak ile müzik kariyerine ve gündemde yaşanan olaylara bakış açısına dair özel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte Fatih Solak ile keyifli sohbetimizin detayları..

 

Son dönemde Sezen Aksu'nun Rüya şarkısına yaptığı coverla geniş kitlelerin beğenisini kazanan şarkıcı Fatih Solak ile müzik kariyerine ve gündemde yaşanan olaylara bakış açısına dair özel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte Fatih Solak ile keyifli sohbetimizin detayları.. 

 

fatih solak gundem ve kariyerine dair onemli aciklamalar yapti benim icin iyi is kotu is var gulsen yok

 

Nisan ayında ilk solo albümünüz “Melankoli” ile piyasaya çıktınız. Bu albümden biraz bahsedebilir misiniz?

 

 

Aylar boyunca çok yoğun duygusal ve fiziksel enerji harcadık, Sonunda ortaya güzel bir albüm çıktı. Sezen Aksu ve Hümeyra gibi sevilen sanatçıların eserlerinin yanında kendi bestemin iki farklı düzenlemesinin bulunduğu EP ile solo kariyerine sağlam bir başlangıç yapmayı planlıyorum. En kısa sürede müzikseverlerle etkileşimi en üst noktaya çıkarabilmek icin, albüm çıkışıyla beraber  kısa aralıklarla gösterime sokulacak üç klip hazır bekliyor. Diğer parçalar için de konser görüntülerinden oluşan görseller önümüzdeki aylarda hazır olacak.

 

fatih solak tan dikkat ceken aciklama benim icin iyi is kotu is var gulsen yok

 

Çok sıkı çalışıyorsunuz. Projenizi yeni tamamladınız. Bundan sonar neler olacak?

 

Aslında büyük projelerimiz yeni başlıyor. 2022 çok yoğun geçecek. Neler yapacağımızı titizlikle planladık. Bazılarını paylaşabiliriz sanırım. 'Melankoli' tüm dijital platformlarda yer aldı ve albüm büyük bir ilgi görüyor. Ilk Klibimiz ve  çıkış şarkımız olan “Rüya” ise su an YouTube’ta yayında ve çok güzel ilgi görüyor. Bu bağlamda  seneye yeni bir albüm daha yapmayı düşünmeye başladık.

 

benim icin iyi is kotu is var gulsen yok

 

 

Bu sene uzun süre sonra tekrar sahnedesiniz. 18 Haziran 2022’de “Biergarten Jockel” – Fatih Solak albüm lansman konserinde bizi neler bekliyor?

 

 

Bu konserde bizleri pek çok ilk bekliyor. Yeni ses sistemi, yeni ışık sistemi ve yeni sahne ile kendini yenileyen Jockel de sahne alacağız. Bu yeni sahnede ilk sahne alan sanatçı olmak beni çok gururlandırıyor. Yoğun klip ve stüdyo cekimlerimizden dolayı, bu sene sevenlerimizle ilk defa buluşuyoruz. Uzun zaman geçti aradan. Bu konseri bir çok insanin bizim gibi dört gözle bekliyor olması bize pozitif heyecan veriyor. Müzik sahnesiz olmaz. Serdar Öztop ve kendi grubu bu konserde beni destekliyorlar. Hem kendi repertuvarları, hem benim repertuvarım  ile çok geniş bir playlist yelpazesi hazırladık. Çok sevdiğim dostum, Uriel de bu gece bizimle misafir sanatçı olarak konserde sahnede olacak. Dinleyicileri bomba gibi bir gece bekliyor. Herkesin unutamayacağı harika bir konser olacak yine.

 

benim icin iyi var kotu is var gulsen yok

 

Bu çalışmalarınızda ve konserlerinizde Türkiye’nin en iyi gitaristlerinden Serdar Öztop gibi büyük ismin de dahil olması nasıl bir etki yarattı?

 

 

Serdar öncelikle harika bir insan ve muhteşem bir müzisyen, inanılmaz bir gitarist. Aynı zamanda prodüktör. Türkiye'de ve dünyada çok tanınan bir virtüöz. Tabii ki müzikal anlamda bana çok katkısı oldu. Özellikle Vokallerimi geliştirmemde bana etkisi çok büyüktür. Tüm albümünün icraları ve prodüksiyonu  Serdar Öztop’a ait ve bundan sonrada ona ait olacak. Yani yeni albümde emin ellerde olacak. Haluk Levent, Bulutsuzluk Özlemi ,Teoman, Şebnem Ferah, Barış Akarsu gibi büyük sanatçı ve gruplarla çalıştı. Benim de uzun zamandır arkadaşım. Bana en büyük katkısını bana olan inancını göstererek yaptı. Doğru yolda olduğumu, sonuna kadar gitmem gerektiğini ve en önemlisi benim yanımda olduğunu hissettirdi. Bu, benim için çaldığı gitarlar kadar; hatta ondan daha değerli. Ona minnettarım.

 

benim icin iyi is var kotu is var gulsen yok

 

Kliplerinizi nerede çekiyorsunuz? Yeni klipler gelecek mi?

 

Rüya, Güllerim Soldu ve Melankoli(Akustik) şarkılarının kliplerini İstanbul’un çeşitli mekanlarında çektik. Evet Kördüğüm ve Melankoli(Elektrik Versiyon) şarkılarına da klipler çekeceğiz. Bu sefer de bu klipler Berlin´de çekilecek. Canlı konser görüntüleri ile harmanlayacağız.

 

benim icin iyi is var kotu is var gulsen yok

 

Türkiye'de takip ettiğiniz ve sevdiğiniz şarkıcılar kimler? 

 

Türkiye'de benim sevdiğim sanatçıların başında Sezen Aksu, Cem Karaca, Barış Manço, Erkin Koray, Sertab Erener, Levent Yüksel, Mor ve Ötesi, Duman, Athena, isimleri gelirken yabancı olarak ise Ghost ve Highly Suspect gruplarını severek takip ediyorum.

 

benim icin iyi is var kotu is var gulsen yok

 

Gülşen'in son dönemde verdiği konserlerde tercih ettiği kostümler ve yaptığı şovlarla ilgili neler düşünüyorsunuz?

 

Ben şöyle diyeyim. Son dönemde hiç Gülşen'i dinlemedim. Benim tarzımın dışında buluyorum kendisini o yüzden çok dinlemiyorum. Genel olarak sahne kostümleri ile ilgili şunu söyleyebilirim. Ben Avrupa'da yaşayan bir Türk olarak sahne kostümleri ve yapılan şovlarla ilgili tartışmaları yersiz buluyorum. O yüzden Gülşen'e yapılan eleştiriler benim için önemsiz. Benim için tartışma konusu iyi müzik iyi iş, kötü müzik kötü iş konusudur.  

 

 

benim icin iyi is var kotu is var gulsen yok

 

Murda geçtiğimiz günlerde yasaklı madde kullanımını özendirdiği için tutuklandı. Sizin bu konudaki fikriniz nedir? 

 

Öncelikle Murda'nın tutuklanmasına çok üzüldüm. Murda şarkılarında yasaklı madde kullanımını özendiriyormuş. Adam sanat yapıyor, bugün beyaz perdede ve ekranlarda yapılan işlerde bu tür maddeler içen bir sürü karakter görüyoruz. Onlar tutuklanıyor mu? Ya da o filmin yönetmeni ve yapımcısı yargılanıyor mu? Hayır. Adam sanat yapıyor ve yaptığı sanat karşılığında verilen karar bence çok ağır. Umuyorum bu hatadan biran önce dönülür. 

 

benim icin iyi is var kotu is var gulsen yok

 

Yıldız Tilbe'nin hayvanlarla ilgili söylemleri hakkında neler düşünüyorsunuz? 

 

Yıldız Tilbe'nin söylemleri çok talihsiz. Biz burada Avrupa'da hayvanlara çok değer veriyoruz. Ben kendim aktif olarak veterinerlerle çalışıyorum. Benim hayata bakış açım, bir karıncaya dahi zarar verilmeden yaşanması yönünde. Bu yüzden Yıldız Tilbe'nin açıklamalarını hiç yerinde bulmadım ve kendisine yakıştıramadım.