Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den Enflasyon Ve Döviz Kuru Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Mardin'de katıldığı iş dünyası ile buluşma toplantısında enflasyon ve döviz kuru ile ilgili yaptığı açıklama ile gündem oldu. 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Mardin'de katıldığı iş dünyası ile buluşma toplantısında enflasyon ve döviz kuru ile ilgili yaptığı açıklama ile gündem oldu. Son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkat çekmeyi sürdüren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Mardin'de katıldığı iş dünyası ile buluşma toplantısında enflasyon ve döviz kuru ile ilgili yaptığı açıklama ile gündem oldu.  

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mardin'de iş dünyası ile buluşma toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, enflasyon korumalı tasarruf ürünleri üzerinde çalışıldığını ifade ederek ekonomide yeni enstrümanlar geliştirildiği yönünde sinyali verdi. Nebati "Finansal istikrarı sağladık, yatırım ortamını güçlendirdik. Kur korumalı mevduat 728 milyar TL olmuştur. Döviz, üretim, yatırım ve ihracat açısından uygun, yönetilebilir bir noktaya gelmiştir. Enflasyon korumalı tasarruf ürünleri üzerinde çalışıyoruz. Enflasyonu da yıl sonunda makul bir seviyeye getireceğiz" diye konuştu. Kur korumalı TL mevduat (KKM) hesabının 728 milyar TL'ye ulaştığını belirten Bakan Nebati, döviz kurlarının üretim, yatırım ve ihracat açısından uygun bir seviyede bulunduğuna dikkat çekti. Bakan Nebati, enflasyon korumalı tasarruf ürünleri üzerinde çalışmaların sürdürdüğünü vurguladı. Bakan Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

nureddin nebati den enflasyon aciklamasi

 

"2,3 MİLYON YENİ İSTİHDAM OLUŞTURDUK”

 

Türkiye her türlü zorluğun üstesinden gelecek bir ülkedir. Şubat itibarıyla yıllık bazda 2,3 milyon yeni istihdam oluşturduk, dünyanın salgınla karşı karşıya kaldığı en şiddetli iki yılında yaptık bunu. Turizm sektöründe, Cumhurbaşkanımızın Rusya-Ukrayna savaşındaki yapıcı rolü ve turizmdeki çeşitlendirmemiz ile turizmde yüksek gelir elde etmeye devam edeceğiz.

 

"HEDEFİMİZ ENFLASYONU MAKUL SEVİYELERE DÜŞÜRMEK”

 

Enflasyon sadece bizim değil tüm dünyanın meselesi olsa da bu sorunu kalıcı şekilde ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz, enerji sarf ediyoruz ve elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Hedefimiz enflasyonu makul seviyelere düşürmek. Yüksek enflasyon ile mücadele ediyoruz, alım gücünün eskisinin de üzerine çıkarmak istiyoruz. Finansal istikrarı sağladık, yatırım ortamını güçlendirdik. Döviz, üretim, yatırım ve ihracat açısından uygun, yönetilebilir bir noktaya gelmiştir. Kur korumalı mevduat 728 milyar TL olmuştur. Gıda ürünleri temel ihtiyaç maddelerinde KDV indirimini yaptık. İndirimlerin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol ediyoruz. Stokçuluğa izin vermiyor, gerekli önlemleri alıyoruz. 40 bini aşkın işletmeyi saha denetimine tabi tuttuk. Ticari kredilerdeki ivmelenmenin önemli bir bölümünün özel bankalarla gerçekleştirilmesi ziyadesiyle sevindiricidir. Selektif kredi yaklaşımımızın ekonominin geneline yansıyan olumlu etkilerini de kısa vadede görmeyi umut ediyoruz. Bitkisel yağlarda 30 Haziran'a kadar gümrük vergisini sıfırladık. Tarım ürünlerine yönelik rekolteyi önceden tespit etmek üzere erken uyarı sistemini kurduk.

 

"ENFLASYONDAKİ ARTIŞ GEÇİCİ"

 

Enflasyondaki artış geçici, vatandaşlara sınırlı yansımasına yönelik adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Fahiş fiyat ve stokçuluğa asla izin vermiyoruz, 40 bine yakın işletmeyi denetledik. Enflasyonu yıl sonunda makul bir seviyeye getireceğiz. Enflasyon korumalı tasarruf ürünleri üzerinde çalışıyoruz. Enflasyonist baskı oluşturmadan yatırımlara yönelik kredi kullanımını önceliklendiriyoruz.