Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den Son Dakika Ekonomi Açıklaması! İşler İyi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İstanbul Sanayi Odası nisan ayı olağan meclis toplantısında ekonomi ve gündem ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaparken yaptığı açıklama sosyal medyada gündem oldu. 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İstanbul Sanayi Odası nisan ayı olağan meclis toplantısında ekonomi ve gündem ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaparken yaptığı açıklama sosyal medyada gündem oldu. Son dönemde yaptığı açıklamalarla geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi sürdüren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İstanbul Sanayi Odası nisan ayı olağan meclis toplantısında ekonomi ve gündem ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaparken yaptığı açıklama sosyal medyada gündem oldu.

 

Habertürk'ün haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Sanayi Odası nisan ayı olağan meclis toplantısında''Kur korumalı mevduat ürünü katkısıyla mevduatların vadesini uzatması katkısıyla döviz kurunda istikrar sağladık. Dövizde yüksek oynaklıklar gündemimizden çıktı. Önümüzü görüyoruz'' dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Sanayi Odası nisan ayı olağan meclis toplantısında konuştu. Nebati'nin konuşmasında öne çıkan satırlar şöyle:

 

nureddin nebati den son dakika ekonomi ve gundeme dair onemli aciklamalar

 

DOĞALGAZDA ÖNEMLİ ORANDA SÜBVANSİYON SAĞLADIK

 

Dünya ekonomisi çalkantılı ve zor bir dönemden geçiyor. Doğalgaz fiyatları özellikle sanayicimiz oldukça etkilendi. Oldukça yüksek oranda fiyatlar yaşanıyor. Kaynaklarımızı etkin ve çözüm yaklaşımlı kullanmaya çalışıyoruz. Ocak mart döneminde söz değerli sanayicilerin kullandığı doğalgaza yüzde 28 süspansiyon sağladık.

 

KUR KORUMALI MEVDUATLA KURDA İSTİKRAR SAĞLADIK

 

Kur korumalı mevduat ürünü katkısıyla mevduatların vadesini uzatması katkısıyla döviz kurunda istikrar sağladık. Dövizde yüksek oynaklıklar gündemimizden çıktı. Önümüzü görüyoruz.

 

TÜM PAYDAŞLARIMIZLA KOORDİNASYON HALİNDEYİZ

 

Yastık altındaki altınları yeni kapsamda değerlendirmeye davet ediyorum. Tüm görüşmelerimizi sizlerle tam bir koordinasyon şeklinde sürdürüyoruz.

 

YATIRIMLARI ARTIRMAK ÖNCELİĞİMİZ

 

Önceliğimiz sizlerin yatırımlarını artıracak tedbirler almak. Yakın zamanda KGF paketini sizlerin kullanımına sunduk. TL cinsinden kredi imkanını sunuyoruz. Tüm krediler TL bazında. 100 milyar ihracat 50 milyar turizmcilere uzun vadeli kredi imkanı sağlanacak. Yerli makine ve teçhizat yatırımları özendirilecek

 

DENGELİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK BÜYÜME ÖNCELİKLERİMİZDEN

 

150 milyar lira sizlere bir kredi vereceğiz. Siz istiyorsunuz sizlere arz ediyoruz. Her hafta mutlaka yeni bir kredi imkanı müjdeler var. Firmalar vergi borcundan dolayı katılamadıkları ihalelere katılacak duruma getirdik. 2021'de 148 milyar vergi iadesi yaptık. Asgari ücreti vergi dışı bıraktık. TRT payını kaldırıldık. Mesken ve sulamadaki KDV'yi yüzde 8'e indirdik. Vatandaşımızın her zaman yanında olduk. Temel ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarını sebepsiz bir şekilde artıranlara müsamaha göstermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele timlerimiz denetimlerini sürdürüyor Salgının olumsuz etkilerine rağmen 2020 ve 2021'de büyüme başarısı gösteren ülkelerin başında geldik. Öncü göstergeler büyümenin istikrarlı bir kompozisyon gösteriyor. İşsizlik oranı yüzde 10.7ye geriledi.

 

'ÜRETİLMEYENİ ÜRETİN’

 

Ülkemiz sanayide çok cömert desteklerle sahip. 2021 yılında İstanbul'da yatırım teşvik belgesi yüzde 16 arttı. Sizleri, daha fazla yatırım yapmaya Türkiye'de üretilmeyeni üretmeye davet ediyorum. Yenilenebilir enerjiyi ve yeşil dönüşümü destekliyoruz. Tarımsal sulamada GES kredi paketini açıkladık. 2053 sıfır emisyon hedefimizi ilan ettik. Kamu olarak sanayicilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz, çalışacağız. TOBB'un ticari olarak satışa sunulmasından önce 81 ilde şarj istasyonu başvurularını almaya başladık. İSO sürdürülebilirlik kuruluşlar arasında öncü kuruluşlar arasında. Küresel ölçekte dönüşüm sancılarını olduğu biz zamanda omuz omuza vererek başarabiliriz. Sorunlar karşısında yakınacağımızı, korkacağımızı sananlar bir kez daha yanılıyorlar, yanılmaya devam edecekler. Bizi asla yolumuzdan döndüremezler. Algı operasyonları doğru yolda olduğunuzun belirtisidir. Yeni pazarlar kuracağız, yeni iş modelleri kuracağız. Sektörlerimizde faaliyet gösteren yabancıları ülkemizde yatırım yapmaya teşvik edin Ülkemiz terörden, vesayetin zincirlerinden nasıl kurtardıysak enflasyondan da kurtaracağız. Bunu hep beraber yaparız, yapacağız