Herkesin Mutlaka ─░zlemesi Gereken Filmler Nelerdir?

Herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler nelerdir? Sizler için tarih boyunca çekilmi┼č ve herkesin ölmeden mutlaka izlemesi gereken filmleri derledik..

 

 

Herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler nelerdir? Sizler için tarih boyunca çekilmi┼č ve herkesin ölmeden mutlaka izlemesi gereken filmleri derledik..

 

1) Dekalo─č- Krzysztof Kiewlowski (1989)  

 

Krzysztof Kiewlowski'nin yönetti─či 10 adet orta metrajl─▒ bölümden olu┼čur. Her bir bölüm Yahudilik inanc─▒ndaki 10 emirüzerine kuruludur. 

 

 

2) Betty Blue - Jean Jacques Beineix (1986) 

 

A┼čk, tutku, özlem, sevgi, payla┼č─▒m, her ┼čey, insana dair bütün duygular─▒ bu denli net ve çarp─▒c─▒ veren, histrionik ki┼čilik bozuklu─čuna sahip bir kad─▒nla, onun için her ┼čeyi ama her ┼čeyi yapmaya haz─▒r olan bir adam─▒n mutsuz sonla biten muazzam a┼čk hikayesi.

 

 

3) 400 Darbe - François Truffaut (1959)

 

400 darbe "okul k─▒rmak" anlam─▒na gelen bir Frans─▒z deyimidir. Ödevini yapamad─▒─č─▒ için ceza alma korkusu ile okuldan kaçan küçük kahraman─▒m─▒z yolda arkada┼č─▒ ile yürürken annesini bir yabanc─▒n─▒n kollar─▒nda görür. Ertesi gün okula gitti─činde ö─čretmeni niçin okula gelmedi─čini sorar ve çocuk annem öldü der. Ö─čretmeni çocu─čun ailesi ile konu┼čur. Ailesi ve ö─čretmenleri neden böyle bir yalan söylediklerini ö─črenmeye çal─▒┼č─▒rlar. Daha sonra küçük çocuk ve arkada┼č─▒ bulunduklar─▒ yerden kaçmaya karar verirler. Amaçlar─▒ denize ula┼čmak ve orada ya┼čamakt─▒r; fakat hiçbir ┼čey istedikleri gibi gitmez.

 

4) Koleksiyoncu Kad─▒n - Eric Rohmer (1967) 

 

6  film serisinin 4. filmi olan Koleksiyoncu Kad─▒n Ahlak kavram─▒n─▒n e─čilip bükülebilirli─čine cinsiyetçilik ekseninden bakan Rohmer filmi. ─░ki entelektüel erke─čin, arzulad─▒klar─▒ kad─▒n─▒ bir türlü elde edememeleri sonucunda ahlâk─▒ kendi iç seslerini susturmak için e─čip bükmelerini ve sald─▒rganla┼čmanlar─▒n─▒ anlat─▒yor. genelde en ahlaks─▒zlar─▒n en çok ahlak tellall─▒─č─▒ yapanlar oldu─ču hipotezi bu filmde bir kez daha do─črulan─▒yor.  

 

 

5) Pislik - John S Baird- (2013) 

Dünyay─▒ sadist bir polisin gözünden gördüren harika bir yap─▒t olan ‘’Pislik’’ anti kahramana film boyunca hiç sempati duydurmayacak fakat oldu─ču gibi kabul ettirecek bir anlat─▒m─▒ var. sonuna yakla┼čt─▒─č─▒n─▒zda karakter gibi dü┼čünmeye ba┼člars─▒n─▒z. Benim as─▒l merak etti─čim gerçekten bir ailesi var m─▒? Yoksa kimli─čini gizlemek ad─▒na yaratt─▒─č─▒ e┼č ve çocuk bir hayal mi? Kan─▒mca asla ailesi olmad─▒..

 

 

6) Üç Renk Mavi -   Krzysztof Kiewlowski  (1993)

 

Krzysztof  Kieslowski'nin Üç renk üçlemesinin ilk filmidir. Film daha çok psikolojik bir çözümleme filmi gibi görünmektedir. Julie'nin ya┼čad─▒─č─▒ bunal─▒mlar, yaln─▒zl─▒k duygusu, ya┼čam ile ölüm aras─▒nda gidip gelmesi, gidenin ve geri gelmeyecek olan─▒n ard─▒ndan ya┼čananlar, hem Kie┼Ťlowski'ye özgü ba┼čar─▒l─▒ kamera kullan─▒m─▒yla hem de Presnier'in etkileyici müzi─čiyle izleyicisi saran bir anlat─▒mla perdeye yans─▒t─▒lmaktad─▒r.

 

7) Üç Renk Beyaz  Krzysztof Kiewlowski (1993)

 

Krzysztof  Kieslowski'nin Üç renk üçlemesinin ikinci filmidir. Film, Karol'un Fransa'da çaresizli─čini ve parasal olarak dü┼čtü─čü kötü durumu anlatan siyasal bir altmetne sahiptir. Kie┼Ťlowski, her ne kadar anayurdu Polonya'daki sosyalist yönetimin çökü┼čünü ilk ba┼člarda sevinçle kar┼č─▒lam─▒┼čsa da, sonras─▒nda ortaya ç─▒kan tabloya göre, kapitalist sistemin getirdi─či serbest pazar ekonomisinde insanlar─▒n dü┼čtü─čü durumu da ho┼čnutlukla kar┼č─▒lamam─▒┼čt─▒r ve bu film de asl─▒nda bu temay─▒ i┼člemektedir.. 

 

 

8) Üç Renk K─▒rm─▒z─▒ -  Krzysztof Kiewlowski  (1994)

 

 

Krzysztof  Kieslowski'nin Üç renk üçlemesinin üçüncü filmidir. Filmde bireyler aras─▒ ili┼čkiler incelenmekte, dostluk ve ihanet temalar─▒ ele al─▒nmaktad─▒r. Bireylerin birbirini anlamas─▒na, yak─▒nla┼čmas─▒na engel olan ö─čeler mercek alt─▒na al─▒n─▒r. Yönetmen, duygular─▒n yeterince ve do─čru biçimde aktar─▒lamad─▒─č─▒ telefon konu┼čmalar─▒n─▒ filmde bolca kullan─▒r. Pencerelerin ötesinde görülen insanlar─▒n neler ya┼čad─▒─č─▒na yönelik merak, bir yerdeki sorunlardan kaçarken, öte yandakilere yakla┼čarak bir ç─▒k─▒┼č aray─▒┼č─▒ filmin örüntüsünü olu┼čturur.

 

9) Beyaz Bant - Michael Haneke (2009) 

 

Beyaz Bant, ufak bir kasabada gerçekle┼čen esrarengiz olaylar─▒ konu al─▒r. Kasaban─▒n ö─čretmeninin gözünden aktar─▒lan olaylar silsilesi, suçlunun bulunamad─▒─č─▒ ve belirsizliklerin korundu─ču bir anlat─▒mla devam eder. Kasabada öne ç─▒kan karakterler doktor, baron ve papaz gibi görünse de hikâyenin as─▒l oda─č─▒ çocuklard─▒r. 

 

 

10) Dünyan─▒n En Kötü ─░nsan─▒ - Joachim Trier (2021) 

 

Film, Julie ad─▒nda genç bir kad─▒n─▒n hayat─▒na odaklan─▒yor. Yak─▒nda 30 ya┼č─▒nda olacak olan Julie'nin a┼čk hayat─▒ pek yolunda de─čildir. 45 ya┼č─▒ndaki çizgi roman yazar─▒ Aksel ile birlikte ya┼čayan Julie, onun hayat─▒n─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒ hisseder. Ailesinin beklentileri ve Aksel'in çocuk arzusunun yükünü ta┼č─▒yamayan Julie, sürekli de─či┼čen hayallerinin pe┼činden ko┼čmaya devam eder. Onun hayat─▒, genç ve yak─▒┼č─▒kl─▒ Eivind ile tan─▒┼čmas─▒yla bamba┼čka bir hal al─▒r.