İran Parlamentosu'ndan Tepki Çeken Mahsa Amini Protestosu Kararı! Tam 15.000 Kişi İçin İdam Kararı!

İran'da 'hicap kurallarına uymadığı' gerekçesiyle gözaltına alınan ve sonrasında hayatını kaybetmesiyle ülkede kaosa ve protestolara sebep olan Mahsa Amini’nin ölümünün ardından protestolara katılan katılımcılar ile ilgili İran Parlamentosu’nda alınan toplu idam kararı dünyayı ayağa kaldırdı.

 

İran'da 'hicap kurallarına uymadığı' gerekçesiyle gözaltına alınan ve sonrasında hayatını kaybetmesiyle ülkede kaosa ve protestolara sebep olan Mahsa Amini’nin ölümünün ardından protestolara katılan katılımcılar ile ilgili İran Parlamentosu’nda alınan toplu idam kararı dünyayı ayağa kaldırdı. İran'da Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesinden bu yana eşi görülmemiş düzeyde protestolar ve halk ayaklanmaları yaşanıyor. 22 yaşındaki kadın, ülkenin "ahlak polisi" tarafından sözde "uygunsuz" bir türban taktığı için tutuklandı. Amini, iddiaya göre gözaltındayken ciddi şekilde dövüldü. Genç kadının aldığı darbeler nedeniyle ölümcül bir kafa travmasından öldüğününe inanılıyor, ancak İranlı yetkililer suçlamayı reddetti. Mahsa Amini'nin ölümünün ardından, İran'ın on yıllardır görmediği türden ülke çapında geniş çaplı protestolar yaşandı. Kadın protestocular özellikle Ayetullah Ali Hamaney liderliğindeki İran rejiminin koyduğu kurallara aykırı olarak başörtülerini yakmaya ve saçlarını kesmeye başladı.

 

CNN, İran Parlamento'sunun 227 üyesi tarafından imzalanan bir mektubun protestoculara "mümkün olan en kısa sürede iyi bir ders olacak"  şekilde sert bir ceza verilmesini istediğini bildirdi. İran hükümet sözcüsü Mesud Setayeshi, "Artık halk yetkililerden, rahatsızlığa neden olan protestoculara  sağlam, caydırıcı ve yasal bir şekilde ilgilenmelerini talep ediyor" dedi.  Artarak devam eden sayıları çoğalan protestocular gözaltına alınmaya devam ederken, dünyadaki haber ajanslarının haberine göre sayıları 15.000’e varan gözaltındaki protestocularla ilgili İran Parlamentosu’nda yapılan oylamada ezici çoğunluk protestocuların toplu idamı yönünde oy kullandı. Newsweek’in haberine göre İran Parlamentosu tam da bunu yaptı ve "önemli  bir ders" olarak gözaltındaki tüm protestoculara ölüm cezası verilmesini oyladı. 290 toplam üyeden 227'si ceza lehine oy kullandı. 

 

TUTUKLU SAYISI 15 BİNE YAKLAŞTI

 

Diğer taraftan İnfazların ne zaman gerçekleştirileceği belli değili  CNN, geçen Perşembe günün  son protestolarla bağlantılı olarak yaklaşık 14 bin kişinin tutuklandığını bildirdi. Carnegie Endowment üyesi Karim Sadjadpour ise önceki gün sayının 15 bine  yaklaştığını bildirdi. Sadjadpour, "Son 8 haftada İran rejimi 300'den fazla protestocuyu öldürdü, yaklaşık 15 bin kişiyi hapse attı ve yüzlercesini daha idam etmekle tehdit etti, ancak İran'ın kadınları ısrar ediyor. Bugün üniversiteli kadın öğrenciler başörtülerini çıkardılar. Ben özgür bir kadınım' diye konuştu. 

 

 Etiketler: