Katar'da Balina Köpekbalığı Zamanı! İşte Detaylar!

Ortadoğu'nun turizmde iddialı ülkelerinden Katar'da her yıl ülkenin kuzeydoğu kıyısında ev sahipliği yaptığı balina köpekbalıklarıyla görülmesi gereken büyüleyici bir manzaraya davet ediyor.

 

Ortadoğu'nun turizmde iddialı ülkelerinden Katar'da her yıl ülkenin kuzeydoğu kıyısında ev sahipliği yaptığı balina köpekbalıklarıyla görülmesi gereken büyüleyici bir manzaraya davet ediyor. Katar, her yıl ülkenin kuzeydoğu kıyısında ev sahipliği yaptığı balina köpekbalıklarıyla görülmesi gereken büyüleyici bir manzaraya davet ediyor. Discover Qatar, bu büyüleyici canlıları yakından görmek isteyenlere ve tüm vahşi yaşam meraklılarına birbirinden cazip fırsatlar sunuyor. 

 

katar da balina kopekbaligi zamani

 

Fotoğraf: Jason Boswell / Inst:@jasonboswell

 

Discover Katar, her yıl yaz döneminde Katar sahillerine gelen balina köpek balıklarını yakından görmek isteyenler için birbirinden zengin seçenekler sunan paketler hazırladı. Bilimsel olarak Rhincodon Typus olarak tanımlanan balina köpekbalıkları, 20 metreye kadar büyüyebiliyor. Dişi türleri ise erkeklerinden daha büyük olan balina köpekbalıkları, belirgin şekilde noktalı desenleri ve kamufle edici görünümleriyle tanınıyorlar. Katar'da mutlaka tanıklık edilmesi gereken deniz aktivitesi olan balina köpekbalıkları, bir seferde 100- 150'den fazla balığın bir arada olduğu sürüler halinde görünüyorlar. Başkent Doha kıyılarından yaklaşık 145 kilometre uzakta bulunan Katar'ın kuzey kıyılarının ılık ve sığ deniz sularında kıvrılıyorlar. Yaklaşık 3000 minik dişleri olan köpekbalıkları, yemek yemek için dişlerini kullanmazken balık yumurtaları ve küçük planktonlarla beslenirler.

 

Discover Qatar, bu büyüleyici canlıları yakından görmek isteyen tüm vahşi yaşam meraklılarını Katar'a davet ediyor.

 

 

Medya ile ilgili sorularınız için lütfen Qatar Tourism'in Basın Ofisi ile iletişime geçin:

 

+974 7774 7863 | pressoffice@visitqatar.qa

 

 

Katar Hakkında:

 

Dünya nüfusunun %80'inin altı saatlik bir uçuşla ulaşabildiği Katar; Orta Doğu'nun kalbinde bulunan, Basra Körfezi'nin çevrelediği bir yarımadadır. 2022 yılında Numbeo tarafından dünyanın en güvenli ülkesi seçilen Katar, tüm gezginlere kucak açıyor; 95'ten fazla ülkeden Katar'a vizesiz giriş yapılabiliyor. Katar, kolayca erişilebilen ve inanılmaz bir çeşitliliği bünyesinde bulunduran turistik mekanlara sahiptir. Ancak bununla da sınırlı değil; Katar, Balina Köpek Balığı ve görkemli bir ulusal hayvan olan Arap Antilobu da dâhil olmak üzere çok sayıda fauna ve floraya ev sahipliği yapıyor. Katar'da yaşanan birçok deneyim, kültürel özgünlük ve modernitenin benzersiz bir mozaiğini oluşturuyor. Katar, ikonik müzelerden gökdelen restoranlarına; heyecan verici çöl maceralarından, FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™ gibi dünyaca ünlü birçok etkinliğe kadar, her gezgine ve her bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Katar'ı transit geçecek olan gezginler, Qatar Airways ve Discover Qatar tarafından sunulan, Qatar Tourism tarafından desteklenen en iyi fiyatlara sahip kısa süreli konaklama paketleri ile bir taşla iki kuş vurabilir ve tatil sayılarını ikiye çıkarabilirler.

 

Qatar Tourism Hakkında:

 

Qatar Tourism kuruluşu; Katar'ın turizm olanaklarının tanıtımından ve geliştirilmesinden sorumlu olan ve sektörün katlanarak büyümesini hedefleyen resmi bir devlet kurumudur. Katar, dünyanın dört bir yanından insanların sanat, kültür, spor ve maceraya dair eşsiz seçenekleri deneyimlemek için bir araya geldiği, ailelere ve iş amaçlı misafirlerine Hizmet Mükemmelliği anlayışıyla hitap eden bir destinasyondur. Qatar Tourism, turizm değer zincirinin tüm öğelerini güçlendirmeyi, yerel ve uluslararası ziyaretçi talebini artırmayı, iç yatırımlar çekmeyi ve yerel ekonomide çarpan etkisi yaratmayı amaçlamaktadır. Qatar Tourism 2030 Stratejisi, 2030 yılına kadar ülkeye yılda 6 milyondan fazla uluslararası ziyaretçi çekmek gibi iddialı bir hedef belirleyerek, Katar'ı Orta Doğu'nun en hızlı büyüyen turistik destinasyonu haline getirmeyi amaçlamaktadır.

 

Web sitesi: www.visitqatar.qa

 

Kapak Fotoğrafı: Jason Boswell / Inst:@jasonboswell

 Etiketler: