MSB'den Açıklama! Türk Askeri Kosova'ya Gidiyor!

 

 

Küçük Prens Kitabı Aslında Ne?

 

Antonie De Saint-Exupery'in yazdığı küçük Prens, her kitleye hitap etmeyi başaran ödüllü bir kitap. Küçük Prensten öğreneceğimiz çok şey var! 

 

-Bakmaya değil, görmeye çalış.

 

Küçük Prens fil yutmuş bir boa yılan çizdi. Resime bakan yetişkinler ne olduğunu anlamayıp  şapkaya benzetti.

 

 

 

-Gerçek duygularını saklamak daha önemli şeylere bedel olabilir.

 

Küçük Prens beslediği ve baktığı gülüne yeni gezegenler keşfetmek istediğini ima ettiğinde, gülün ona ihtiyacı olmadığını ve kendi başına idare edebileceğini iddia etti. Küçük Prens, gülün saçma davranışlarının sebebinin incinmesi olduğunu farketmesine rağmen onu terk etti.

 

 

 

-Başkalarını değil kendini yargıla.

 

İlk uğradığı gezegende, tüm gezegen nüfusunu kaplayan ve kendini her şeyin hükümdarı sanan kralla tanıştı. Küçük Prens ne yaptığını tam olarak kavrayamasa da kral ona kendini yargılamanın başkalarını yargılamaktan daha zor ve  daha önemli olduğunu öğretti.

 

 

 

-Unutmak için içmek berbat ve zayıf bir çabadır.

 

Unutmak için içen ayyaş adam utandı. Ayyaş utandı çünkü içiyordu. Küçük Prens, çiçek ekmek gibi çok daha heyecan verici şeyler yapmak varken gününü içerek geçiren adamı garipsedi.

 

 

 

-Kendini asla fazla ciddiye alma.

 

Küçük Prens, kendini galaksideki tüm yıldızların sahibi olduğunu düşünen bir işadamı ile tanıştı. “Ben onları yönetiyorum. Onları tekrar tekrar sayıyorum. Bu zor bir iş, ve ben ciddi biriyim.” Ama bu ciddiyet onun monoton bir yaşamı olmasına sebep verdi, yalnız bir hayat, sahip olduğu yıldızların güzelliğini göremediği bir hayat.

 

 

 

-Eğlenceyi unutma.

 

Gün boyunca fenerin ışıklarını açıp kapatması için gelen emirleri görev bilinciyle uygulayan fenerci, Küçük Prens’in saygısını kazanmıştı. Gezegeninde her gün bir dakikaya denk geldiği için, o dinlenecek bir dakika bile bulamıyordu. Kısacası ömür su gibi akıp geçiyor.

 

 

 

 

 

-Keşfetmek için içgüdülerini takip et.

 

 

 

 

 

-Yabancılardan öğreneceğin çok şey olabilir.

 

Tilkiler genellikle hilebaz ve kötü olarak tasvir edilirdi oysa ki bu tilkinin ihtiyacı olan tek şey dostluk ve arkadaşlıktı. Küçük Prens tilki arkadaşından 3 önemli hayat dersi öğrendi.
“Bir tek kalp ile açıkça görürsün, önemli şeyler göze görünmez.” “Gülünü önemli kılan, ona harcadığın zamandır.” “Aldığın terbiye kadar sorumlu biri olursun.”

 

 

 

-Sevdiklerinizin yerini hiçbir şey dolduramaz.

 

Küçük Prens, güzel güllerin bulunduğu bahçenin ortasında bile kendi gülünü düşünmekten vazgeçemiyor. Hiç biri kendi gülünün yerini tutmuyordu.
“..Güzelsiniz ama boşsunuz, diye ekledi. kimse sizin için canını vermez. Buradan geçen herhangi bir yolcu benim gülümün size benzediğini sansa bile, o tek başına topunuzdan önemlidir. çünkü üstünü fanusla örttüğüm odur, rüzgardan koruduğum odur, kelebek olsunlar diye bıraktığımız birkaç tanenin dışında bütün tırtılları uğruna öldürdüğüm odur. Yakınmasına, böbürlenmesine, hatta susmasına kulak verdiğim odur. Çünkü benim gülümdür o…”

 

 

-Kibirli olma.

 

İkinci gezegende Küçük Prens’i kendini beğenmiş, zamanını başkalarının hayranlığını arayarak geçiren kibirli bir adam karşıladı. Başkalarının hayranlığını kazanmak için yaşıyorsan kendin için yaşamıyorsun demektir.

 

 Etiketler: