Kur Korumalı Mevduat Sisteminde Değişiklik Yapıldı! Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde değişiklik mi yapıldı? Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde neler değişti? Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde değişikliğe gidildi. Peki Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde neler değişti? Cevaplar haberimizde..

 

Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde değişiklik mi yapıldı? Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde neler değişti? Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde değişikliğe gidildi. Peki Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde neler değişti? Cevaplar haberimizde.. 

 

Resmî Gazete'de yayımlanan karara göre kur korumalı mevduat sisteminde değişiklik yapıldı. Buna göre, sisteme dahil olacak hesaplar için uygulanan tarih sınırı kalktı. Sisteme dahil olan TL mevduat veya katılım hesaplarına vade sonunda yenilenme imkanı getirildi. İşte kur korumalı mevduat sistemindeki değişiklikle ilgili tüm detaylar…

 

Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nde neler değişti?

 

Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek. Uygulama başlarken 21 Aralık itibariyle mevcut olan dolar, euro ve sterlin hesaplarının sisteme dahil olmasına imkan sağlanmıştı. Yeni düzenlemede gerçek kişilerin kur korumalı mevduat sistemine dahil olabilecek döviz hesaplarına tarih sınırı konmadı. Yurt içi yerleşik tüzel kişi/şirketlerin kur korumalı mevduat sistemine dahil olabilecek hesapları için ise 31 Aralık 2021 tarihi belirlendi. Aynı kararlar altın hesabından TL'ye dönüşüm için de geçerli olacak. Gerçek kişilerin bankalardaki altın hesabı için 28 Aralık olan tarih sınırı kaldırıldı. Şirketlerin 31 Aralık tarihi itibariyle bankalarda olan altın hesabı TL'ye dönerse desteklenecek. 21 Aralık 2021'den sonra bankalarda açılan dolar, euro, sterlin ve altın hesapları da kur korumalı mevduat sistemine dahil olabilecek. Kur korumalı mevduat sistemine dahil olanlara bir defaya mahsus destek ödenmesi hükmü değişti. Düzenlemeye eklenen yeni hükümle kur korumalı mevduat için Merkez Bankası'nın belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde komisyon ve masraf ödenebilmesine imkan sağlandı. Sisteme dahil olan TL mevduat ve katılım hesabına vade sonunda yenileme imkanı da getirildi. Hesabın yenilenmesine ilişkin kapsam, usul ve esaslar Merkez Bankasınca belirlenecek. Öte yandan Yuvam hesabına bankada hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu kişi ve şirketler de dahil olabilecek. Yuvam hesabı kapsamında açılan TL hesaplara da vade sonunda yenileme imkanı getirildi.

 

İşte o açıklama;

 

kur korumali mevduat sisteminde degisiklik 1

 

kur korumali mevduat sisteminde degisiklik 2

 

kur korumali mevduat sisteminde degisiklik 3Etiketler: