Mayıs Enflasyonuna Doğalgaz Ayarı! Sert Düşecek!

Mayıs ayında kullanılan ücretsiz doğalgazın TÜFE hesabında "sıfır fiyat" yönteminin neden olacağı bu yüzden Mayıs ayında enflasyonun sert düşeceği ifade edildi. 

 

Mayıs ayında kullanılan ücretsiz doğalgazın TÜFE hesabında "sıfır fiyat" yönteminin neden olacağı bu yüzden Mayıs ayında enflasyonun sert düşeceği ifade edildi. Mayıs ayında kullanılan ücretsiz doğalgazın TÜFE hesabında "sıfır fiyat" yönteminin neden olacağı bu yüzden Mayıs ayında enflasyonun sert düşeceği ifade edildi. 

 

NTV’de yer alan habere göre; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğalgazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında "sıfır fiyat" yöntemini uygulayacak. Değişiklik mayıs ayı enflasyonunda sert bir düşüşe neden olacak. Diğer aylarda 25 metreküp üstü ödenen fiyat dikkate alınacak. Mayıs ayı itibarıyla uygulamaya başlanan bir ay ücretsiz ve bir yıl indirimli doğalgaz kararı enflasyon hesaplamasını değiştirdi. TÜİK, mayıs ayı TÜFE hesaplanmasında doğalgaz için "sıfır fiyat" yöntemi uygulanacağını açıkladı. 2023 Haziran ve 2024 Mayıs arasındaki TÜFE hesaplamasında ise 25 metreküpe kadar doğalgaz tüketimi için yapılacak indirim dikkate alınacak. TÜFE hesaplamasında, 25 metreküp üstündeki doğalgaz için ödenen fiyat dikkate alınacak.

 

"MAYISTA ENFLASYONU KUVVETLİ ŞEKİLDE İNDİRECEK”

 

TÜİK, bu değişikliğin mayıs ayı enflasyonunu kuvvetli bir şekilde indireceğini belirtti. Ancak doğalgaz tüketiminin artacağı yıl sonuna doğru enflasyonu artıracağını vurguladı.