Merkez Bankası'nın Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan Oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek'in gelmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na atama yapılırken, yeni başkan Hafize Gaye Erkan oldu. 

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek'in gelmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na atama yapılırken, yeni başkan Hafize Gaye Erkan oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek'in gelmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na atama yapılırken, yeni başkan Hafize Gaye Erkan oldu. 

 

NTV'de yer alan habere göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Erkan, böylece Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı oldu. Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından Merkez Bankası yönetiminde beklenen değişiklik oldu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Kararnameyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Merkez Bankası Başkanlığı'na kadın bir başkan atandı.

 

1982 doğumlu olan Hafize Gaye Erkan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Eğtimine ABD'de devam eden Erkan, Princeton Üniversitesi’nin tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu. ABD'deki en etkin 40 genç sıralamasında birinci olan Hafize Gaye Erkan, çok sayıda finansal kuruluşta üst düzey yöneticilik yaptı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na (BDDK) atandı.