Ölen Bir İnsanın Beyin Aktiviteleri İlk Kez Görüntülendi!

Bilim insanları tıp tarihinde ilk kez ölen bir insanın beyin aktivitelerini kayıt altına alırlarken, yapılan keşif tıp dünyasında yankı buldu. 

 

Bilim insanları tıp tarihinde ilk kez ölen bir insanın beyin aktivitelerini kayıt altına alırlarken, yapılan keşif tıp dünyasında yankı buldu. Son dönemde tıp dünyasında yapılan araştırmalar, sağlık sektörü alanında önemli gelişmelerin yaşanmasına neden olurken, bilim insanları ölmekte olan bir insanın beyin aktivitelerini ilk kez kayıt altına alarak yaptıkları keşfi bilim dergisinde yayınladılar. 

 

Yeni araştırmaya göre bilim insanları ölen bir insanın beyin aktivitelerini ilk kez kaydetti. Beyin işlevlerinin ölüm anında rüya gören ya da meditasyon yapan bir insanla aynı şekilde faaliyet gösterdiği belirlendi. "Rt.com"un haberine göre, bilim insanları, 87 yaşındaki bir epilepsi hastasının kalp krizi geçirmesinin ardından ölümünün gerçekleştiği sırada kayıtta olan Elektroensefalografi (EEG) sayesinde beyin hareketliliğini inceledi.

 

bilim insanlari olen bir insanin beyin aktivitelerini ilk kez goruntuledi

 

RÜYA GÖREN BİR İNSANLA AYNI

 

Bilim insanları, ölen bir insanın beyninin işlevlerinin "rüya gören, geçmişi hatırlayan veya meditasyon yapan" bir insan beyniyle aynı faaliyetlerde bulunduğunu tespit etti. 87 yaşında hayatını kaybeden kişinin beyin aktivitelerinin 15 dakika boyunca devam ettiği ortaya konulurken, bu gelişmenin ölüm anında neler yaşandığına dair perde araladığı kaydedildi.

 

"ÖNEMLİ ANILARI SON KEZ HATIRLAYABİLİR”

 

Araştırma ekibinden Dr. Ajmal Zemmar, kişinin ölümünden önce beynin, insan ömründeki önemli anları son kez hatırlayabileceğine işaret etti. Zemmar, beyin hareketliliğinin hayatın ne zaman sona erdiği ve organ bağışının zamanlamasına dair algıları değiştirebileceğine dikkati çekti. Araştırmanın sonuçları, Yaşlanma Nörobiliminde Sınırlar dergisinde yayımlandı.Etiketler: