Ramazan Burak Telli'den 2023 Yılına Ait Sektörel Trendlerle İlgili Çarpıcı Açıklama!

Son dönemde çeşitli sektörlerde yaptığı yatırım ve projelerle geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi sürdüren ünlü iş insanı ve Avrupa Yatırım Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Telli, 2023 yılı için sektörel trendler hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. 

 

Son dönemde çeşitli sektörlerde yaptığı yatırım ve projelerle geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi sürdüren ünlü iş insanı ve Avrupa Yatırım Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Telli, 2023 yılı için sektörel trendler hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Son dönemde yaptığı açıklamalarla geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi sürdüren ünlü iş insanı ve Avrupa Yatırım Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Telli, 2023 yılı için sektörel trendler hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. 

 

Küresel ekonomi otoriteleri 2023’te dünya çapında bir resesyon ihtimaline kesin gözüyle bakarken, makroekonomik koşulların endüstrileri nasıl etkileyeceğine ilişkin ipuçları paylaşılmaya başlandı. Sağlık, tarım, turizm ve geri dönüşüm alanlarındaki yatırımlarıyla tanınan Avrupa Yatırım Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Telli, sektörlere ilişkin 2023 trendlerini değerlendirdi.

 

Geçtiğimiz iki yıl içinde artan devlet teşvikleri ve uygulanan parasal gevşeme politikaları, etkisini dünya çapında yükselen enflasyonla gösterdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) bu yıl için küresel büyüme tahminlerini %3,2'ye düşürürken, 2023 için %2,7 olarak belirledi. IMF başta olmak üzere küresel ekonomi otoriteleri ve ekonomistler, gelecek yıl dünya çapında bir resesyon yaşanma ihtimaline karşın uyarırken, halihazırda tedarik zinciri sorunları, işgücü eksikliği ve artan maliyetlerle mücadele eden endüstrileri önümüzdeki yıl neler beklediği merak konusu oldu. Sağlık, tarım, turizm ve geri dönüşüm gibi güçlü büyüme potansiyeline sahip sektörlerdeki kurumsal yatırımlarıyla tanınan Avrupa Yatırım Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli, küresel trendlerden hareketle 2023’e ilişkin beklentilerini paylaştı.

 

ramazan burak telli den 2023 yilina ait sektorel trendlerle ilgili carpici aciklama

 

Tarihin ekonomik duraklama dönemlerine ilişkin pek çok örnekle dolu olduğunu söyleyen Ramazan Burak Telli, “Küreselleşmenin zirve yaptığı bir dönemde tüm dünyaya yayılan bir salgın ve bunu takiben aylardır süren bir savaşla karşı karşıyayız. Bunlara ek olarak, değişen iklim koşulları ve aşırı hava olayları da endüstrileri her anlamda zorluyor. Bu denli makro ölçekte olaylar yaşarken küresel ekonominin dayanıklılığını koruduğunu dahi söyleyebiliriz. Avrupa Yatırım Holding olarak daha iyimser bir tutum benimsiyor ve dünyanın kısa süreli bir resesyonla yaşamayı öğreneceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Sağlıkta dijitalleşme 2023’te de sürecek

 

The Economist dergisinin analiz ve araştırma birimi tarafından hazırlanan Endüstri Görünümü 2023 raporunda sağlık harcamalarının yüksek enflasyon ve düşük ekonomik büyüme sebebiyle gelecek yıl reel değer açısından düşeceği öngörüldü. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD verilerinin 2008 ekonomik krizinde en çok koruyucu sağlık ve ilaç harcamalarının düştüğünü gösterdiğini belirten Ramazan Burak Telli, “Beklenen resesyon gerçekleşirse, benzer bir durumun yaşanabileceği tahmin ediliyor. Sağlık ve ilaç sektöründe tedarik zinciri kesintilerinin yatırımlara rağmen süreceği yönündeki beklentiler de düşünüldüğünde, bu senaryonun yaşanması olası görünüyor. Yine de her yıl, küresel ekonomi için yeni zorlukların yanı sıra yeni fırsatlar da sunuyor. Örneğin, sağlıkta dijitalleşmenin 2023’te de süreceği, elektronik tıbbi kayıtların tutulmasından online sağlık uygulamalarının yaygınlaşmasına pek çok yeniliğin sektörü dönüştüreceği düşünülüyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler 2023’te yaşam beklentisi oranlarının 2019 seviyelerini aşacağını öngörüyor. Bu beklentilere göre, küresel salgının etkilerini onarmakla kalmayacağımızı, üzerine koyarak ilerleyeceğimizi düşünebiliriz” diye konuştu.

 

 

ramazan burak telli den 2023 yilina ait sektorel trendlerle ilgili carpici aciklama

 

Turizm sektöründe %30’luk iyileşme bekleniyor

 

2022’nin küresel turizmde bir toparlanma yılı olduğunun altını çizen Avrupa Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli, “Sektör, 2022’de deneyimlemeye devam ettiği işgücü problemleri, dünyanın farklı yerlerindeki sıfır COVID politikaları, yükselen gıda ve enerji fiyatları gibi etkenlere rağmen %60’lık bir gelişme kaydetti. Havalimanlarında işgücü azlığı sebebiyle sıkışmaların yaşandığı, kaybolan valizler için ek seferlerin düzenlendiği bir yılı geride bırakıyoruz. 2023’te sektör için %30’luk bir iyileşme daha tahmin ediliyor. Elbette enflasyonist baskılar maliyetleri artırmaya ve kârlılıkları baskılamaya devam ediyor, fakat artan tüketici talebi özellikle havayolu şirketlerinin işine yarayacak gibi görünüyor. Öte yandan turizm sektöründe faaliyet gösteren her işletmenin sürdürülebilirlik ve çevre konularını gündemine alması gerekiyor. Zira Avrupa Yatırım Bankası’na göre Çin vatandaşlarının %37’si, Avrupa ve ABD vatandaşlarının ise %22’si iklim değişikliği endişeleri nedeniyle uçak kullanmaktan kaçındığını söylüyor” ifadelerini kullandı.

 

ramazan burak telli den 2023 yilina ait sektorel trendlerle ilgili carpici aciklama

 

"Yenilikçi, sürdürülebilir, değer odaklı ve sorumlu yatırım yaklaşımı"

 

Avrupa Yatırım Holding olarak 2022'nin ilk 6 ayında net dönem kârlarının bir yıl öncesine kıyasla %863 arttığını dile getiren Ramazan Burak Telli, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Avrupa Yatırım Holding olarak, ekonomik gelişmeler kötü manzaralar çizse de yenilikçi, sürdürülebilir, değer odaklı ve sorumlu bir yatırım yaklaşımının orta ve uzun vadede güçlü getirileri olduğuna inanıyoruz. Bir yılı geride bırakırken ülkemizin kimya alanındaki inovasyon şampiyonlarından Soil Kimya Sanayi'yi ve tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyette bulunmak amacıyla Agrico Yatırım Holding'i portföyümüze kattık. Ayrıca parklarda kullanılan yumuşak kauçuk zeminin Türkiye'deki 4 imalatçısından biri olan Ege Karma Kauçuk Fabrikası'nı büyütmeye odaklandık. Yeni yılda da endüstri içgörülerinden hareketle stratejik adımlar atmaya devam etmeyi, güvenle büyümeye ve yeni yatırımlarla ülkemizin refahına katkıda bulunmayı hedefliyoruz."