Ramazan Şahin Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

serbest stilde Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu, Çeçen asıllı millî güreşçi. Ramazan Şahin Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

 

 

serbest stilde Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu, Çeçen asıllı millî güreşçi. Ramazan Şahin Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

 

Ramazan Şahin Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Ramazan Şahin Kimdir? Ramazan Şahin 8 Temmuz 1983 tarihinde doğmuştur. Azerbaycan'ın Bakü kentinde düzenenlenen 2007 Dünya Güreş Şampiyonası'nda sırsıyla Makedon Lulzim Vrenezi'yi, Özbek Arslan Khutaliev'i, Japon Takayuki Suzuki'yi, Rusya adına yarışan Irbek Farniev'i, Ukraynalı Andriy Stadnik'i ve final maçında Kübalı Geandry Garzón'u yenerek altın madalya kazanmıştır. Türkiye'nin bu turnuvaaki tek madalyasıdır. 

Ramazan Şahin, Çin'nin Pekin kentinde Çin Tarım Üniversitesi Spor Salonu'nda düzenenlenen 2008 Pekin Olimpiyatları'nda erkekler serbest stil 66 kilo müsabakalarında ikinci turda Kübalı Geandry Garzón'u 1-0, 7-4'lük skorlarla 2-0; çeyrek finalde İranlı Mehdi Taghavi'yi 3-0, 1-0'lık skorlarla 2-0; yarı finalde Gürcü Otar Tuşişvili'yi 1-0, 3-1'lik skorlarla 2-0 ve final maçında Ukraynalı rakibi Andriy Stadnik karşısında maça hızlı giren Şahin, rakibini arka arkaya 2 kez bastırarak puanlar aldı ve 2-0 öne geçti. Skor avantajına karşın atak güreşini sürdüren Şahin, periyotun son saniyelerinde kendi atağıyla altta kaldıktan sonra rakibinin çırpmasına engel olamayınca 2 puan verdi. 2-2 sonuçlanan periyotu, son teknik puanları alan Ukranyalı sporcu kazandı. 2. periyotta da 2-0'lık skor avantajını sağladıktan sonra bu kez kontrollü güreşen Şahin, son saniyelerde rakibinin bastırarak 1 puan almasına izin verdi ve bu periyotu 2-1 kazandı. Son periyotta tek dalarak 1 puan alan Ukraynalı güreşçiyi yerde köprü pozisyonuna getiren Şahin, 2 puan alarak 2-1 öne geçti. Son saniyelerde Ukraynalı güreşçi yerde 1 puan daha almasına karşın periyot 2-2 sonuçlandı. Şahin, bu periyotu, daha yüksek puanlı teknik uyguladığı için kazandı ve müsabakadan da 2-1 galip ayrıldı. 2008 Pekin Olimpiyatları'nda Türkiye'nin ilk ve tek altın madalyasını kazanmıştır. 2008 yılında Sedat Simavi Spor Ödülü'nü almıştır.

İngiltere'nin Londra kentindeki ExCeL London Salonu'nda düzenlenen 2012 Londra Olimpiyatları'nda erkekler serbest stil 66 kilo müsabakalarında ilk turda Hintli Sushil Kumar'a karşı 2-1 kaybetti. Rakibinin finale çıkmasıyla repesaj maçlarına kaldı. Repesaj birinci turunda Özbek Ikhtiyor Navruzov'u 2-0 yendi. Bronz madalya maçında Kazak Akzhurek Tanatarov'a 2-1 kaybederek Olimpiyatları beşinci tamamladı. 2012 Yaz Olimpiyatları sonrasında kariyerini sonlandırıp antrenör olarak Türkiye milli takımında ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da çalışmaya başladı. 2019 yılının Şubat ayında Türkmenistan güreş takımının takımının başına geçti.