Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Prigojin'in Ölümü Sonrası İlk Kez Konuştu! Ciddi Hataları Olan Biriydi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Wagner lideri Yevgeniy Prigojin'in ölümü sonrası ilk kez konuşurken çarpıcı ifadeler kullandı. 

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Wagner lideri Yevgeniy Prigojin'in ölümü sonrası ilk kez konuşurken çarpıcı ifadeler kullandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Wagner lideri Yevgeniy Prigojin'in ölümü sonrası ilk kez konuşurken çarpıcı ifadeler kullandı. 

 

Haberler’de yer alan habere göre; Wagner lideri Yevgeniy Prigojin'in uçak kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sessizliğini bozdu. Prigojin'in ailesine başsağlığı dileyen Putin, "90'lı yıllardan beri tanırım. İyi bir iş insanıydı. Prigojin kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı ve hayatında ciddi hataları vardı. Kazayla ilgili araştırma devam ediyor." ifadelerini kullandı.

 

Uçak kazasında yaşamını yitiren Wagner lideri Prigojin'in ölümüyle ilgili ilk kez konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, "90'lı yıllardan beri tanıtırım. İyi bir iş insanıydı. Prigojin kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı ve hayatında ciddi hataları vardı.Kazayla ilgili araştırma devam ediyor." dedi. Rus paralı ordusu Wagner'in lideri Yevgeniy Prigojin'den gelen haber dünya gündemine oturdu. Prigojin'in de içinde olduğu Saint Petersburg-Moskova seferini yapan özel uçak başkentin kuzeyindeki Tver'de Kujenkino yakınlarında düştü. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, düşen uçakta 2 ay önce Putin'e karşı isyan başlatan Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin dahil 10 kişinin öldüğünü açıkladı. Prigojin'in ölümünün ardından gözlerin çevrildiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sessizliğini bozdu. Putin, Prigojin'in ailesine başsağlığı mesajı dilerken dikkat çeken ifadeler kullandı.

 

"HAYATINDA CİDDİ HATALARI VARDI”

 

Putin, "90'lı yıllardan beri tanırım. İyi bir iş insanıydı. Soruşturma Komitesi Tver'deki uçak kazasına ilişkin ön soruşturma başlattı, sonuna kadar gidilecek. Araştırma devam ediyor. Bilirkişi raporu zaman alabilir. Sadece ülkede değil yurt dışında da hizmet etti. Bunu asla unutmayacağız. Prigojin kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı ve hayatında ciddi hataları vardı." ifadelerini kullandı.

 

"DÜN AFRİKA'DAN DÖNEREK YETKİLİLERLE GÖRÜŞME YAPTI”

 

Prigojin'in kazadan hemen önce Afrika'dan döndüğünü belirten Putin, "Bildiğim kadarıyla dün Afrika'dan dönerek yetkililerle görüşmeler yaptı" dedi. Rus paralı asker grubu Wagner ile ilgili de konuşan Putin, "İlk bilgiler Wagner şirketinin personelinin orada (Tver Bölgesi'ndeki uçak kazasında) olduğunu gösteriyor. Bu kişilerin ortak yaşamımıza önemli katkıları olduğunu belirtmek isterim. Wagner, Ukrayna'daki Neo Nazizmle mücadeleye önemli katkı sağladı" ifadelerini kullandı.

 

PUTİN TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ÖNE SÜRÜLDÜ

 

24 Haziran'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı isyan başlatan ve askerleriyle birlikte Moskova'ya kadar ilerleyen Prigojin'in ölümünün ardından çeşitli iddialar ortaya atılmaya başlandı. Bazı kaynaklar Yevgeniy Prigojin'in Putin tarafından öldürüldüğünü öne sürüp, Rus liderin geçmiş yıllarda verdiği "Affetmeyeceğim tek şey ihanet" sözlerini gündeme getirirken, dünya kamuoyunda geniş yankı uyandıran gelişmenin ardından akıllara CIA Direktörü William Burns'ün yaptığı bir açıklama geldi