Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kadınların en önem verdiği şeylerden biri de topuklu ayakkabıdır. Güzelliğe önem veren kadınlar topuklu ayakkabı giyiyorlar. Genellikle herkesin ilgilendiği topuklu ayakkabı sık sık konuşulan bir konu. Kendilerini daha güzel ve ilgi çekici görmek isteyen kadınların tercih ettiği bu ayakkabıyı giyerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte cevabı haberimizde...

 

Topuklu ayakkabıların birçok modeli bulunmaktadır. Kadınlar topuklu ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer dikkat edilmezse ayaklarda ağrı, acı ve yaralanmalara sebep olabilir. 

 

Ayak şişkinliği

 

Eğer topuklu ayakkabı alma işinizi sabah erken saatlerde yapıyorsanız çok büyük bir yanlış içindesiniz. Ayaklarınız sabah saatlerinde şişmediği için alacağınız topuklu ayakkabı sizi giydiğiniz gün içinde birkaç saat sonra rahatsız eder bir hale sürükleyecektir. Bu sebeple topuklu ayakkabı alırken akşam saatlerini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Şişmiş ayaklarınız ile seçeceğiniz rahat bir topuklu ayakkabı sonrasında sizin için büyük bir rahatlığa olanak sağlayacak.

 

Sivri burunlu ayakkabılardan kaçının

 

Sivri burunlu ve çivi topuğa sahip olan ayakkabılar sizin için daima bir risk unsurdur. Ayak şeklinizi bozması muhtemel olan sivri burun ayakkabılar çok sık giyildiği takdirde özellikle ayak parmaklarında istenmeyen kalıcı bir görüntüye neden olabilir. Çivi topuklu ayakkabılar ise bel ve omurganıza kalıcı zararlar verebilirler. Bunun yerine kısa ya da kalın topuklu ayakkabılar tercih ederek sağlığınızı korurken diğer yandan da istediğiniz kadınsı görünüşe sahip olabilirsiniz.

 

Kısaca topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

 

-En uzun parmağınız ile ayakkabı arasında mutlaka en az yarım santimlik boşluk olmalı.
-Aylarınızın hava almasını sağlayan maddelerden yapılan topuklu ayakkabılara öncelik vermelisiniz. Böylece ter ve koku gibi istenmeyen durumlara maruz kalmazsınız.
-Her ne kadar ayakkabı satıcısı size ayakkabının zamanla açılacağını söylese de bu durumun gerçekleşmeme olasılığını göz ardı etmemelisiniz. O bunu muhtemelen ayakkabının bir numara büyüğü kalmadığı için söylüyordur.
-Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvırmanıza yetecek düzeyde olmalıdır. Ayak bileği burkulması gibi bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız daha geniş yapıda ve kısa topuklu ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz.
-Ayakkabı alırken tek bir ayakla değil her iki ayağınızla da ayakkabı modelini denemelisiniz. Bunun en büyük sebebi iki ayağınızın da boy ve genişliğinin farklı ölçülere sahip olması.Etiketler: