Türkiye'de Kar Alarmı! Kuvvetli Yağış Geliyor! Uzmanlar Dikkatli Olunması Konusunda Uyardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Cumartesi (19 Mart 2022) günü Türkiye'nin yeni bir soğuk hava dalgasının etkisine gireceği belirtilirken, vatandaşların dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıldı. 

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Cumartesi (19 Mart 2022) günü Türkiye'nin yeni bir soğuk hava dalgasının etkisine gireceği belirtilirken, vatandaşların dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıldı. Son dönemde başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinde etkili olan kar yağışının Cumartesi günü tekrar geri döneceği ifade edilirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada vatandaşların dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıldı. 

 

turkiye yeni bir kar yagisinin etkisi altina giriyor

 

Vatandaşlar dikkatli olmalı!

 

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; Türkiye yeni yağışlı sistemin etkisi altına giriyor. Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri sağanak yağışın etkisi altındayken, Cuma gününden itibaren İstanbul'da aralıklı ve yerel olmak üzere kuvvetli kar sağanakları bekleniyor. Cumartesi günü kar yağışlarının etkisini daha da artırması tahmin edilirken, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarılar geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle karla karışık yağmur ve kar, Marmara'nın batısı, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısında yağmur ve sağanak şeklinde görülmesi, bu gece saatlerinde Trabzon'un doğusu ile Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Hava sıcaklıklarının yurt genelinde mevsim normallerinin altında seyretmeye devam etmesi bekleniyor. Rüzgarın batı ve iç kesimlerde kuzeyli, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

 

Yağışların; bu gece saatlerinde Trabzon'un doğusu, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yüksek kesimlerde buzlanma ve don gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgârın; Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıda, "Yapılan son değerlendirmelere göre; 18.03.2021 Cuma gününden itibaren İstanbul'da aralıklı ve yerel olmak üzere kuvvetli kar sağanakları bekleniyor. Cumartesi günü kar yağışlarının etkisini daha da arttırarak Pazar günü öğle saatlerine kadar iç ve yüksek kesimleri ağırlıklı olmak üzere yer yer yoğun olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Kar yağışlarıyla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

 

Vali Ali Yelikaya da uyardı! 

 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya beklenen kar yağışıyla ilgili olarak, "Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün verilerine göre; 18 Mart Cuma günü (Yarın) İstanbul’da aralıklı ve yerel olarak kuvvetli #kar sağanakları bekleniyor. Kar yağışlarının Cumartesi günü etkisini artırarak devam etmesi öngörülüyor. Dikkatli olalım, tedbiri elden bırakmayalım" dedi.

 

İşte o uyarı;