Ukrayna'dan Rusya'nın Füze Saldırısı Hakkında Açıklama! En Az 51 Kişi Öldü!

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Rusya'nın ülkenin doğusundaki Harkov bölgesinde Kupiansk kenti yakınlarında düzenlediği füze saldırısında en az 51 kişinin öldüğünü belirtirken çarpıcı ifadeler kullandı. 

 

BBC Türkçe'nin haberine göre; Ukrayna, Rusya'nın ülkenin doğusundaki Harkov bölgesinde Kupiansk kenti yakınlarında düzenlediği füze saldırısında en az 51 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Olay yerindeki kurtarma görevlileri, ölenler arasında 6 yaşındaki bir erkek çocuğunun da olduğunu söyledi. Yetkililer saldırıdan etkilenen 7 kişinin hastanede tedavi gördüğünü açıkladı. Haroza köyündeki saldırının yerel saatle 13.15'te düzenlendiği bildirildi.

 

Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klimenko, saldırıda bir kafenin hedef alındığını, saldırı sırasında içeride 300 kişi bulunduğunu belirtti. Kafedekilerin bir köylünün cenaze törenine katıldıkları bildiriliyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada bölgede askeri bir hedef olmadığını, saldırının Ukraynalıları korkutmayı amaçladığını söyledi. Rus ordusunun "terörist" diye nitelendiği açıklamada, "saldırının maksimum sayıda can kaybını garanti etmek için bilinçli olarak öğle yemeği sırasında gerçekleştirildiği" ifade edildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, "Rusya, buna ve bunun gibi terör saldırılarına sadece bir nedenle ihtiyaç duyuyor: Soykırım amaçlı saldırganlığını tüm dünya için yeni bir norm haline getirmek istiyor" dedi.

 

İçişleri Bakanı Klimenko, Telegram üzerinden yaptığı duyuruda saldırıda Rus yapımı İskender füzesinin kullanıldığını öne sürdü. BBC, Klimenko'nun iddiasını bağımsız kaynaklardan doğrulayamadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise saldırıdan birkaç saat sonra Moskova merkezli düşünce kuruluşu olan Valdai Tartışma Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Ukrayna'daki savaşı Batı'nın desteklediği Kiev'in başlattığı iddiasını yineledi.

 

Vladimir Putin, Soçi kentinde düzenlenen konferansta, savaşın 10'uncu yılına girdiğini ve "özel askeri operasyonun savaşı durdurmayı amaçladığını" söyledi. Putin, alan olarak dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya'nın, Ukrayna'dan toprak almasına gerek olmadığını belirtti. Rusya, 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgale başlamıştı. Harkov bölgesi, Ukrayna'daki savaşta, Moskova ve Kiev güçleri arasındaki çatışmaların cephe hattından biri. Kupiansk kenti de bölgenin doğusu ve Rus güçleri için önemli bir ikmal merkezi. Geçen yıl Eylül ayında Ukrayna ordusu, aylar süren çatışmaların ardından Harkov bölgesinin bazı kesimlerini geri almıştı.