Ukrayna'dan Rusya Saldırısı İle İlgili Açıklama! 600 Ukrayna Askeri Öldürüldü Mü?

Dün Rusya'dan yapılan açıklama ile Rusya'nın askeri kışlasına Ukrayna'nın düzenlendiği saldırının intikamı alındı ve 600 Ukrayna askeri öldürüldü ifadeleri kullanırken, Rusya'nın bu açıklamasına Ukrayna'dan cevap geldi. 

 

Dün Rusya'dan yapılan açıklama ile Rusya'nın askeri kışlasına Ukrayna'nın düzenlendiği saldırının intikamı alındı ve 600 Ukrayna askeri öldürüldü ifadeleri kullanırken, Rusya'nın bu açıklamasına Ukrayna'dan cevap geldi. Dün Rusya'dan yapılan açıklama ile Rusya'nın askeri kışlasına Ukrayna'nın düzenlendiği saldırının intikamı alındı ve 600 Ukrayna askeri öldürüldü ifadeleri kullanırken, Rusya'nın bu açıklamasına Ukrayna'dan cevap geldi. 

 

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Ukrayna'ya misilleme saldırısı düzenleyen Rusya Makiivka'yı hedef aldı. Rusya Savunma Bakanlığı, düzenlenen saldırıda 600'den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Dünyanın merakla beklediği açıklama ise Ukrayna'nın doğudaki kuvvetlerinin sözcüsü Serhiy Cherevaty'dan geldi. Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna'dan gelen haberlerde. Geride bıraktığımız 2022 yılının Şubat ayında başlayan savaş 2023'te de hız kesmeden devam ediyor. Ukrayna, Rusya'nın işgali altındaki Donetsk bölgesine düzenlenen bir füze saldırısında onlarca Rus askerini öldürmüştü.

 

RUSYA'DAN MİSİLLEME: 600'DEN FAZLA ÖLÜ

 

Rusya'dan bu saldırıya dün misilleme geldi. Akşam saatlerinde yapılan açıklamada ordunun Makiivka'da öldürülen 89 Rus askerinin intikamını almak için Ukrayna'nın doğusundaki Kramatrosk şehrinde bir 'misilleme saldırısı' düzenlediği bilgisine yer verildi. Rusya Savunma Bakanlığı düzenlenen füze saldırıda 600'den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü belirtti. Açıklamada hedef alınan binanın Ukrayna birliklerine ait geçici kışla olduğunun altı çizildi.

 

UKRAYNA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

 

Dünyanın merakla beklediği açıklama Ukrayna'nın doğudaki kuvvetlerinin sözcüsü Serhiy Cherevaty'dan geldi. Cherevaty, Rusya'nın Kramatorsk'a yönelik saldırılarının yalnızca sivil altyapıya zarar verdiğini söyledi. Ukraynalı sözcü 'Ukrayna silahlı kuvvetleri etkilenmedi' diyerek Rusya'nın iddiasını kesin bir dille reddetti. Bu açıklamadan saatler önce Ukrayna'nın Donetsk bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Pavlo Kirilenko, Rus ordusunun Kramatorsk şehrine 7 füze attığını, saldırıda can kaybının olmadığını belirtmişti.

 

PUTİN ATEŞKES İLAN ETMİŞTİ

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 6 Ocak TSİ 12:00’den itibaren geçerli olmak üzere Ukrayna’da 36 saat süreli ateşkes ilan etmişti. Ortodoksların Noel’i kutlayabilmesi için bu ateşkesi ilan eden Rusya, Ukrayna’yı da ateşkese katılmaya davet etmiş, ancak Kiev bu talebi reddetmişti.