Yaptırımlar İlk Meyvesini Verdi! Rusya'da Bir Banka İflasını Açıkladı!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası Batılı Devletler tarafından uygulanmaya başlanan yaptırımlar ve kısıtlamalar ilk meyvesini verirken Rusya'nın özel bankalarından Alfa Bank iflasını açıkladı. 

 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası Batılı Devletler tarafından uygulanmaya başlanan yaptırımlar ve kısıtlamalar ilk meyvesini verirken Rusya'nın özel bankalarından Alfa Bank iflasını açıkladı. Son dönemde devam eden savaş ve uygulanan ekonomik kısıtlamalar sürerken Rusya'nın özel bankalarından Alfa Bank iflasını açıkladı.

 

Batılı ülkeler uyguladıkları yaptırımlarla Rusya'yı köşeye sıkıştırdı. Rusya'nın yaşadığı zorluklar, ülkenin temerrüde düşme riskini artırdı. Bir Rus bankası ise yaptırımlar nedeniyle iflas etti. Peki Putin yaptırımlarla ilgili ne dedi? İşte detaylar…

 

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası piyasada dengeler değişti. Birçok marka Rusya'da çekilme kararı alırken, savaşın ardından ilk defa bir Rus bankası iflas etti.

 

rusya da bir banka iflasini acikladi

 

BANKA MÜŞTERİLERİNİN PARALARI NE OLACAK?

 

Bloomberg'in  haberine göre açıklamada, "ABD ve İngiltere tarafından uygulanan yaptırımlar bankanın faaliyetlerini devam etmesini zorlaştırdı." ifadelerine yer verilirken, mahkemenin iflas tasfiye işlemini yürütmesi için iki memur tayin ettiği kaydedildi. Ayrıca, müşterilerin 100 bin euroya kadar olan mevduatlarının Hollanda Merkez Bankası'nın (DNB) tasarruf sahiplerini koruma programı uyarınca geri alınabileceği ve sürecin DNB tarafından devam ettirileceği bildirildi. Rusya'nın en büyük özel bankası Alfa Bank'ın Hollanda'da faaliyet gösteren alt kuruluşu ATB'den yapılan yazılı açıklamada, bankanın başvurusunun ardından Amsterdam Bölge Mahkemesi'nin iflasına karar verdiği belirtildi. ATB'nin Rusya'da bankacılık sektörünün önde gelen isimlerinden ve yaptırım listesinde bulunan Mikhail Fridman'a ait olduğu ve bankanın yaklaşık 23 bin özel müşterisinin olduğu bilgisi yer aldı. Hollanda'da en son 2009 yılında DSB Bankası ödeme güçlüğü çekmesi sebebiyle iflas etmişti.

 

PUTİN'DEN YAPTIRIM AÇIKLAMASI!

 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin, Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlarla ilgili, "Rusya'ya yönelik yaptırımların başarısız olduğunu şimdiden emin bir şekilde söyleyebiliriz." dedi. Yaptırımların tersine döndüğünü söyleyen Putin, “Avrupalıların yaşam standartlarının düşüşü Rusya Federasyonu’na uygulanan yaptırımların sonuçlarından biridir." diye konuşmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet ve ekonomi kurmaylarıyla video konferans yoluyla toplantı yapmıştı. Toplantının açılış konuşmasında yine Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları değerlendirerek bu çabaların başarısız olduğunu söyleyen Putin, “Son dönemde ekonomi için en önemli olumsuz faktörün, Batılı ülkelerden gelen yeni yaptırım baskısı olduğu aşikar. Hesapları, ülkemizdeki mali ve ekonomik durumu hızla baltalamak, piyasalarda paniğe ve bankacılık sisteminin çökmesine neden olmak ve mağazalarda büyük çaplı ürün açığına yol açmaktı. Fakat Rusya'ya yönelik yaptırımların başarısız olduğunu şimdiden emin bir şekilde söyleyebiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

"YAPTIRIMLAR TERSİNE DÖNDÜ”

 

Sözlerinin devamında Batılıların uyguladıkları yaptırımların tersine döndüğünü ve Avrupa’da sorunlarla karşılaşıldığını işaret eden Putin, “Avrupalıların yaşam standartlarının düşüşü Rusya Federasyonu’na uygulanan yaptırımların sonuçlarından biridir. Enflasyon ve işsizliğin artması, Avrupa ve ABD’deki dinamiklerin bozulmasına ve Avrupalıların yaşam standartlarının düşmesine sebep oluyor. Rusya, dediğim gibi bu eşi görülmemiş baskıya dayandı. Durum istikrar kazanıyor ve ruble, Şubat ayının ilk haftalarındaki seviyeye geri döndü. İlk çeyrek sonuçlarına göre, cari ödemeler pozitif dengesi 58 milyar doları aştı. Bu tarihin en yüksek seviyesi. Ülkenin bankacılık sistemine nakit döviz dönüyor, vatandaşların mevduat hacmi artıyor.” diye konuşmuştu.