Yunanistan'da Yeni Sistem İle İlk Seçim Bugün Yapılıyor!

Yunanistan milletvekili seçimi için bugün sandık başına giderken, bugün yapılan seçim yeni sistem ile yapılan ilk seçim olma özelliğini taşıyor. 

 

Yunanistan milletvekili seçimi için bugün sandık başına giderken, bugün yapılan seçim yeni sistem ile yapılan ilk seçim olma özelliğini taşıyor. Yunanistan milletvekili seçimi için bugün sandık başına giderken, bugün yapılan seçim yeni sistem ile yapılan ilk seçim olma özelliğini taşıyor. 

 

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Yunanistan, parlamentoya girecek partileri belirlemek için bugün sandık başına gitti. . İlk kez bu yıl kullanılacak yeni düzenleme ile 17 yaşındaki seçmenler de oy kullanıyor. Yeni sistemde birinci partiye 50 "bonus" milletvekilliği uygulaması da kaldırıldı. Yunanistan'da genel seçimler için oy kullanma işlemi başladı. Seçmenler sabah 07.00'den akşam 19.00'a kadar oy kullanabilecek. Sandık başına giden seçmenler, 27 siyasi parti, 8 ittifak ve 1 bağımsız aday arasında tercih yapacak. Yunanistan'daki seçim sistemine göre, seçmenler sadece parti ve ittifakları seçmiyor, aynı zamanda partilerin milletvekili adayları arasında da tercih yapıyor. Sandıkların kapanmasıyla sandık çıkış anketleri de yayınlanabilecek. Yunanistan İçişleri Bakanlığı'nın 20.30 itibarıyla resmi olmayan ilk sonuçları açıklamaya başlaması bekleniyor. Ülkede kayıtlı yaklaşık 9 milyon 800 bin seçmen bulunuyor.

 

İLK KEZ 17 YAŞINDAKİ SEÇMENLER DE OY KULLANABİLİYOR

 

2016'daki kararla oy kullanma yaşının 18'den 17'ye düşürülmesinin ardından bu yılki genel seçimlerde ilk kez 17 yaşındaki seçmenler de oy kullanabiliyor. İlk kez oy kullanabilecek 17 yaşındaki seçmen sayısı 112 bin 97 olarak kayıtlara geçerken, yaşları 17 ila 21 olan seçmen sayısı ise 438 binin üzerinde. Bugün sandıktan çıkacak sonuçlarla hükümet kurulamaması halinde, seçmenlerin ikinci kez sandığa gitmesi gerekecek. Ancak sandığa ikinci kez gidildiğinde, en çok oy alan parti, mecliste fazladan 20 sandalyeye sahip olacak.