ChatGPT 4.o'yu duymamış olamazsınız sanırım. Geçtiğimiz günlerde her yer yıkıldı, HBK oldu.

OpenAI bundan yaklaşık 1 hafta önce lanse etti. En son teknoloji yapay zeka. Birçok kullanım vakasını da barındıran videoları da paylaştılar.

Bir öğrenciye sinüsü anlatan yapay zekadan tutalım da birbiriyle sohbet eden yapay zekalara kadar birçok vakayı canlandırmışlar. Hepsinde de yapay zeka muazzam çalışıyor. Veya yeni neslin tabiriyle, mük olmuş. 

4.o'nun sonundaki rakamla sıfır değil. Bildiğimiz harf ile "o". Omnichannel, çoklu kanal yapısı için kullanılmış. Neden? Her tipteki girdiyi (yazılı, sesli, görüntülü vb.) kabul eden ve yine her tipte cevaplayabilen bir yapıyı kurmayı başarmışlar.

Tabii bununla birçok deneme yapıp deneyimini sosyal medyada paylaşanlar da olmaya başladı. Karpuzun iyisini yapay zekaya seçtirenler, sohbetle tasarım oluşturanlar ve hatta hastalığına teşhis/tedavi bekleyenler diye de liste uzuyor.

Şaşırdık mı? Hayır. Bu noktaya gitmek zaten hedefti. Özellikle iş dünyasında olanlar için gayet doğal ve akışında herşey.

Hoşumuza gitti mi? Araftayım.

Bir yandan birçok şeye daha kolay ve daha anlamlı şekilde erişebiliyor olmak heyecanlı bir avantaj diye düşünüyorum.

Öte yandan, insanı daha da yalnızlaştırıp delirtecek bir gelişme olarak görüyorum. Biz sosyal varlıklarız. Birbirimize ihtiyacımız var. Doğanın bir parçasıyız. Herşeyi kendi kendimize bir ekranın önünde yapıyor olmanın mevcudiyetimize zarar vereceğine inanıyorum. Öğretmene, doktora, eşe, dosta ihtiyaç duymayan ve tüm bunları yapay zeka ile gideren bir nesil nasıl olurdu? Sokağa çıkmaya hatta konuşmaya bile gereksinim duymayacak bir nesilden bahsediyorum.

Korkutucu değil de endişe verici.

Tüm bunların üzerine de bilgi edinmek ve bilgiye sahip olmanın değerinin zaten düştüğü bu devirde, ChatGPT 4.o ile tamamen yerle bir olabileceği inancındayım. Herşeyi Google'layabilen gençler, artık "search" etme zahmetine bile girmek zorunda kalmayacak.

Bendeki bu endişenin çözümü var mı? Yok. Geliyor gelmekte olan.

Ama en azından farkındalığımız yüksek olursa kendimizi ve çocuklarımızı insani konulardan uzaklaşmamak adına teşvik edip uyanık kalabiliriz diye umut ediyorum.

Bence bu dünyanın hala insana da ihtiyacı var.

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI