Kulislerde CHP Ve Lütfü Savaş İddiası! 'Bağımsız Aday Olurum Restine Karşılık Veremedi!'

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Lütfü Savaş'ın "bir ankete kendimi yerdirmem" diyerek bağımsız adaylığını ilan edeceğini açıklamasıyla CHP genel merkezinin ikna olduğunu yazdı.

 

CHP'nin Hatay için belediye başkan adayı belirleme süreci sancılı geçti. Şu andaki başkan Lütfü Savaş, deprem sonrası çok eleştirildiği için yeniden aday gösterilmeyeceği söyleniyordu. Ancak öyle olmadı. CHP aday tanıtım toplantısına davet etmese de sonunda Lütfü Savaş'ın adaylığını bildirdi. Sözcü yazarı Aytunç Erkin, bunca tepkiye rağmen Lütfü Savaş'ın neden aday ilan edildiğine dair kulis bilgilerini aktardı. Hatay'ın ilçe belediyeleri adaylarının Lütfü Savaş tarafından belirlendiğini belirten Erkin, Savaş'ın bağımsız aday olacağını açıklaması üzerine Özgür Özel'in ikna olduğunu ifade etti. 

 

Aytunç Erkin'in "Özgür Özel nasıl ikna oldu?" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: 

 

"Önce bir tespitle başlayayım. Hatay’ı yakından takip eden isimler dedi ki: ‘Lütfü Savaş, Hatay’da öyle bir kadro kurmuş ki istese CHP’yi oraya sokmaz.’ Ve CHP Genel Merkezi’ndeki o gece. Hatay İl Örgütü, ilçe örgütleri ve vekiller ‘Lütfü Savaş dışında başka bir seçenek yok’ dedi. Burada Lütfü Savaş da masaya Hatay ve ilçeleriyle ilgili daha üç gün önce yapılmış bir anketi getirdi. Anketi yapan firma Murat Karan’ın yönettiği AREA’ydı. Araştırma 10-17 Şubat2024 tarihleri arasında Hatay’ın tüm ilçelerinde ikamet eden, 18 ve daha yukarı yaştaki 7 bin erkek ve kadın ile CATI (Bilgisayar destekli telefonla görüşme) yöntemi uygulanarak gerçekleştirildi. Anket sonucuna göre; Lütfü Savaş yüzde 46.7, Mehmet Öntürk (AKP Adayı) yüzde 41.1 ve diğer yüzde 12.2 oy alıyordu. Kulislerde konuşulanlara göre Savaş dedi ki: ‘Beni üç ankette önde gören firma ne oldu da son anketinde geride gösterdi. Ne değişti?’

 

Kulislerde konuşulanlara göre; Lütfü Savaş’ın bahsettiği anket firmasının TEAM olduğu ve firmanın son anketinde Savaş’ın kazanamayacağını rapor ettiği öğrenildi. Bu noktada AREA’nın sahibi Murat Karan’ı aradım ve son Hatay anketiyle ilgili konuştum. Karan dedi ki: ‘Son bir hafta ayrı ayrı müşterilere anket yaptık. Hatay’da, ilçeler bazında bir anketti. Lütfü Savaş’ı ilan edeceklerini düşündüğüm için ankette sormamıştık. Kıyamet kopunca, anket denilince, tartışmanın orta yerinden konuya girdim. Anketi yayımladım. Yayımlanır yayımlanmaz Lütfü Savaş, ‘Bu ne?’ diye sordu. Onun kafasındaki rakam yüzde 50 ama bizim ankette yüzde 46.7 çıktı. Önceki seçime göre yüzde 9 azaldığını söyledim. Normal bir durum. İYİ Parti ve TİP’in adayları var. Rapor yaptık, ilçeler bazında da sunduk. CHP’nin avantajı şu: Dörtyol, İskenderun ve Antakya. Üç ilçede de doğru adaylar bulmuşlar. Bütün bu oyunu Lütfü Savaş kurdu diyebilirim. İlçe adaylarını belirleyen o oldu.’

 

Kulise tekrar dönelim: Son dakikada CHP’nin yaptırdığı ankete tepki gösteren Lütfü Savaş, ‘Kendimi yapılan bu son ankete yedirmem’ dediği iddia edildi ve rest çekti: ‘Bağımsız aday olurum.’ CHP yönetiminin de bu reste karşılık veremediği ve Savaş’ın bağımsız aday olursa Hatay’ın kaybedileceğine ikna olduğu ifade edildi. Ve dün... Özgür Özel grup toplantında dedi ki: ‘Hatay’ı Hatay olmaktan çıkaracak olanlara karşı, örgütümüzün talebi, inancı ve seyre baktığımızda Hatay’da yola Lütfü Savaş ile devam etmeye karar verdik.’ Sonuçta; CHP, Hatay konusunu iyi yönetemedi ve aday ilan ettiği Lütfü Savaş'ı yıprattı."