Venedik film festivali bu yıl EDOARDO De ANGELIS imzalı COMANDANTE filmiyle açılıyor. Pierfrancesco Favino ile filmin dünya prömiyeri 30 Ağustos Çarşamba günü Palazzo del Cinema Sala Grande sahnesinde yapılacak.

 

venedik zamani

 

Edoardo De Angelis'in yönettiği, Pierfrancesco Favino'yla oynadığıComandante, Alberto Barbera'nın yönettiği 80. Venedik UluslararasıFilm Festivali'nin Yarışma'daki dünya prömiyerindeki yeni açılış filmi ( 30 Ağustos –9 Eylül 2023). Luca Guadagnino'nun daha önce duyurusu yapılan filmi Challengers , yapımcının aldığı kararlar sonrasında Festival'e katılmayacak. Comandante dünya prömiyerini 30 Ağustos 2023 Çarşamba günü Büyük Salon'da yapacak.

 

venedik zamani

 

Edoardo De Angelis'in yönettiği Comandante'nin senaryosunu Sandro Veronesi ve Edoardo De Angelis kaleme alıyor. Film, İtalyan Donanması ve Cinecittà ile işbirliği içinde Beside Productions ile birlikteRai Cinema , Tramp LTD , V-Groove ,Wise Pictures ile birlikte bir Indigo Film ve O'Groove yapımı olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Filmin kısa özeti ise şöyle ;

 

 

İkinci Dünya Savaşı'nın başında Salvatore Todaro, Regia Marina'nın denizaltı Cappellini'sine komuta ediyor. Ekim 1940'ta Atlantik'te seyrederken, gecenin karanlığında ışıkları kapalı seyahat eden silahlı bir ticaret gemisiyle karşılaştı ve onu top atışlarıyla batırdı. İşte bu noktada Komutan tarih yazacak bir karar alır: Okyanusun ortasında boğulmaya mahkum 26 Belçikalı kazazedeyi kurtarmak ve onları deniz kanunlarının gerektirdiği en yakın güvenli limana indirmek. Onları gemide karşılamak için, üç gün boyunca yüzeyde yelken açmaya zorlanır, kendisini düşman kuvvetlerine görünür kılar ve hayatını ve adamlarının hayatını tehlikeye atar….

 

 

80. Venedik Uluslararası Film Festivali'nin ( 30 Ağustos - 9 Eylül) halka açık gösterim takvimi 9 Ağustos Çarşamba gününden itibaren www.labiennale.org web sitesinde yayınlandı. Biletlerin ve sezonluk biletlerin halka yönelik online satış hizmeti Darsena, Palabiennale, Sala Giardino, Sala Corinto, Sala Casino, Sala Perla, Sala Volpi ve Venice Lido’da bulabilirsiniz.

 

venedik zamani

 

CARTİER GLORY TO THE FİLMMAKER 2023 ÖDÜLÜ YÖNETMEN WES ANDERSON’un OLDU

 

Ödülün takdimi 1 Eylül Cuma günü saat 14.30'da Sala Grande'de; yapılacak. Venedik Bienali ve Cartier , 80. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde ( The French Dispatch, The Grand Budapest Hotel , The Tenenbaums ) Cartier Glory to the Filmmaker ödülünün Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı Wes Anderson'a ( Fransızlar ) verildiğini duyurdu. Dispatch, The Royal Tenenbaums) .30 Ağustos - 9 Eylül 2023), çağdaş sinemaya özellikle özgün bir şekilde damgasını vurmuş bir kişiye ithaf ediliyor.

 

Wes Anderson'a Cartier Glory to the Filmmaker ödülünün takdimi, 1 Eylül Cuma günü Sala Grande'de ( Palazzo del Cinema) saat 14.30'da , yeni çalışması The Wonderful Story of The Great Story'nin yarışma dışı gösteriminden önce gerçekleşecek. Henry Sugar (ABD, 40' ) ile Ralph Fiennes, Benedict Cumberbatch, Dev Patel, Ben Kingsley ve Richard Ayoade.

 

venedik zamani

 

BU YIL ÖZGE ÖZACAR KIRMIZI HALIDA

 

 

80.cisi düzenlenen Venedik film Festivaline bu yıl Türkiye’den de ilgi oldukça büyük. Dizilerimizin dünyada birçok ülkede gösterilmesi dizi oyuncularımıza olan ilgiyi oldukça arttırıyor. Bu yıl Venedik’te Campari'nin davetlisi olarak kırmızı halıda Özge Özacar'ı karşımızda göreceğiz. 

 

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI