PAZAR DÜŞLERİ #Sakin bir sahil kasabasındayım...Küçük bir ev hayal ediyorum. Bahçesinde kendi yetiştirdiğim çiçekler... Duvarın bir kenarında lavantalar, yaseminler,akşam sefaları, fesleğenler, diğer kenarında rengarenk begonviller... Bahçenin ortasında kocaman bir zeytin ağacı olmalı diyorum...???? Altında tahta bir masa... Gece fenerler asmalıyım dallarına...???? Lavanta kokuları eşliğinde, mum ışığında şiirler okumalıyım.????????️????️????️????️ Turgut Uyar, Cemal Süreya, Didem Madak misafirim olmalı o gece... Sabaha kadar sohbet etmeliyiz... Ağustos böceklerinin sesine, denizden geçen pancar motorlarının sesi karışsa...???? Sonra gece, serin bir poyraza bıraksa nemini...Perdeler rüzgarla dans etse... Sırtımıza hafiften bir şal almalar, inceden ürpermeler başlasa...

 

En sevdiğim şarkılar çalsa ard arda... Yıldızları seyretsem uzun uzun... Kimse konuşmasa, ben hiç bir şey söylemesem... Bütün sıkıntılardan azade zamanın içinde aksam... Zeytin ağacıyla hemhal olsam...???? Bana ilham verecek kitaplarımı okusam. Sayfaları iştahla çevirip, satırların altlarını çizip, kitabın kokusunu duyarak okumanın ne şahane bir şey olduğunu düşünsem... Okuduğun bir cümlenin, kendi içsel devrimini yaratmana sebep olması ne mucizevi bir şey deyip o anda kalsam... Sevilmeye değer, kıymet bilen, vefalı arkadaşlarının olması ne güzel desem... (İnsan zor günlerde bunu nasıl da iyi anlıyor. ????) Sonra hepsini akşam yemeğine davet etsem... ???????? Köy pazarından aldığım otlarla, pembe domateslerle çeşit çeşit mezeler hazırlasam.

 

Zeytin ağacımın altındaki büyük ahşap masaya mükellef bir sofra kursam. Şarabın yarattığı tılsımla, Antik Yunan dan, efsanelerden, şiirlerden, güzel atlara binip gidenlerden bahsetsek... Selam göndersek bu kadim topraklardan gelip geçenlere... Sakin bir sahil kasabasındayım... Sessizce dolaşıyorum ara sokaklarında... Biliyorum, bu şehirde tüm sokaklar denize çıkıyor, tıpkı kalbimin kapıları gibi... İçimden "insanın kendi ritminde iyileşmesi ne muhteşem bir şey" diye düşünüyorum...Hani bazı yerler size iyi gelir ya, sarıp sarmalar ya tam da bunu hissediyorum... Bütün sıkıntılardan azade gülümseyerek, denize çıkan sokaklardan evimin yolunu tutuyorum... Kendime gelince, küçük bir pazar düşü olduğunu anlayıp, oturduğum koltuktan dışarıya gülümseyerek bakıyorum....Sonrası mı? Olursa olur, olmasa da "vardır bir hayır bu düşte" deyip yola devam ederiz... Yapacak bir şey yok... İyi pazarlar... ????????

 

Ebru BOZCUK #Egedüşleri #zeytinağacı #denizeçıkansokaklar


YAZARIN DİĞER YAZILARI